České Budějovice -Na svou druhou univerziádu se chystá blokař českobudějovického Jihostroje Radek Mach. Student Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích je ve výběru trenéra Lubomíra Vašiny jako jediný z mistrovského celku. Nejvíce zástupců má Kladno, je mezi nimi i odchovanec Jihostroje Martin Böhm.


Reprezentační tým volejbalistů povede i letos v Bělehradě v roli trenéra Lubomír Vašina, který se účastnil už minulé univerziády v Bangkoku. „Trénoval jsem extraligové týmy a uspěl jsem ve výběrovém řízení na univerzitního trenéra. Hodně kluků jsem znal, takže asi i proto padla volba na mě,“ přibližuje trenér první třídy Vašina, jak se jeho účast v Bělehradě upekla.


Tým měl tehdy v Asii velice těžkou skupinu, mimo jiné hrál s Brazílií a Tureckem, ze které postupovali jen dva. „Přivezli jsme tam skvělý tým. Byli v něm čtyři reprezentanti z áčka a prohráli jsme hned první utkání s Brazílií, a to jsme měli na ruce balón, kterým jsme mohli vyhrát,“ popisuje Vašina.


Ve zbylých utkáních už jeho soubor pouze vítězil, ale nakonec stejně ze šestičlenné skupiny nepostoupil. „Na podíl míčů jsme dál nešli. Tři týmy měly shodně bodů a postoupili Turci s Brazílií,“ rozvášnil se i po dvou letech český trenér. Jeho mužstvo nakonec skončilo deváté, i když si připsalo skalp pozdějších vítězů, Turků.


Osu bělehradského týmu budou tvořit čtyři hráči z minulé akce. „Jede Radek Mach, letošní český mistr, smečař Martin Böhm, libero Jan Václavík a ústředním hráčem asi bude univerzál Jakub Rybníček. Jinak je tým nový, ale všichni nominovaní hrají extraligu mužů. Takže si myslím, že máme velkou sílu a bude nás zdobit dravost“ je přesvědčen jeho kouč.


Letos má Česko podobnou skupinu jako na minulé univerziádě. Opět nejspíš bude bojovat o postup se dvěma silnými soupeři. Do cesty se mu v šestičlenné skupině postaví Německo a Polsko a podle Vašiny by se jeho svěřenci mohli přes ně protlačit: „Cíl je jasný, porazit dva týmy z trojice Austrálie, Polsko, Německo a zkusit se probojovat mezi prvních osm. Třeba nebudeme mít smůlu jako minule a podaří se nám postoupit do další fáze turnaje.“