Šestašedesátiletý legendární silniční motocyklový závodník, jenž díky svým dvaceti titulům mistra republiky je možná nejlepším českým jezdcem všech dob, poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.

Stal jste se čtvrtým členem Síně slávy jihočeského sportu. Považujete si toho?

Když se mi pořadatelé ozvali, trošku mě to zaskočilo a překvapilo. Hlavně mě to ale potěšilo.

Když jste byl uváděn do Síně slávy, moderátor zmínil zajímavý fakt, že pomalu co Jihočech, to špičkový motocyklový závodník. Jmenoval vás, oba Smrže či Jardu Huleše, já bych mohl přidat i vašeho syna. Čím to, že je vás na jihu Čech tolik?

Dřív to určitě bylo tím, že tu byla ta motocyklová fabrika a lidi kolem toho tím byli načichlí. Ale proč tomu tak je i dnes, to opravdu nevím.

Vy jste zřejmě nepřekonatelným rekordmanem ankety. Vždyť jste byl osmnáctkrát (!) v desítce roku, z toho od roku 1967 až do roku 1981 nepřetržitě patnáctkrát v řadě! Bylo tudíž dnešní setkání pro vás připomínkou na tu spoustu účastí mezi jihočeskou elitou?

Samozřejmě, že ano. Bylo to na vzpomínkovou, jak se říká. Ale to byla jiná doba, bývali jsme mladší a víc nám všechno chutnalo… Já moc nikam nechodím, takže je to i tady na vyhlášení pro mě tak nějak zvláštní. Ale je mi tady dobře, je to hezký večer.

Poslední roky, kdy je spolupořadatelem ankety vedle naší redakce i Krajský úřad, je vyhlášení výsledků ankety opět veřejné. Jako jsme to kdysi dělávali i za totality. A lidi tenkrát hodně chodili a bavili se. Vzpomínáte i vy na to v dobrém?

Určitě. Bylo to super. Alespoň jsme se sešli a pokecali. A bylo taky fajn, že se to dělalo tenkrát i jinde než jen v Českých Budějovicích, ale třebataky v Týně či Ve Zlaté Koruně. A ani si už nevzpomenu, kde ještě všude jinde. Ale zaručeně vím, že to bylo super a že se lidi z různých sportů aspoň jednou za rok spolu potkali. Jinak bychom se asi ani navzájem nepoznali.

Vy jste ve své době u nás téměř neměl konkurenci. Ostatně dvacet titulů mistra republiky jako vy už asi nikdo nezíská… Když jste vyjel ten dvacátý jubilejní, řekl jste si – a teď už dost?

V té době byly takové ty, jak se to vlastně jmenovalo, komerční styky. To bylo na sklonku komunismu u nás, zaplatil jsi na Pragokoncertu asi deset marek na den a mohl jsi vyjet ven. Ale zase jsi nemohl jet český mistrák. Tak jsem pochopitelně raději jel pár těch závodů venku, abych si vydělal nějaké ty peníze.

Stejně jste určitě doplatil na to, že v době, kdy vy jste na silnici zářil, taková možnost jezdit ve světě jako dneska nebyla…

Pochopitelně, že ta doba byla horší. Já třeba nikdy nemohl jet kompletní seriál mistrovství světa. Nemohl jsi do Japonska, do Itálie, do Španělska. Takže z osmi závodů jsi jel vlastně jen tři. NDR, Brno a Rakousko nebo Německo. Tenkrát bodovalo prvních šest lidí, takže když jsi byl celkově osmý, jako se to dvakrát povedlo mě, byl to spíš malý zázrak. Mně třeba scházel bod, abych byl vicemistr světa, jenže jsem nesměl jet poslední tři závody.

A proč jste je nesměl jet?

Něco nepříliš zdvořilého jsem v hospodě řekl o komunistech a bylo zle…

Vy jste byl svou prostořekostí hodně proslulý…

To máš tak, když se holím, tak se chci se podívat do zrcadla a nepozvracet se… Takový jsem a jiný už nebudu. Já pocházím z Moravy a my Valaši jsme takoví blbci, co na srdci, to na jazyku.

Když jste byl dneska na pódiu a trošku jste se s moderátorem přetahovali, na zmínku, zda by vám na pozvání Rossiho stačil důchod, jste pohotově opáčil: „Vy zase máte to spoření, a to vám stejně někdo ukradne…“ To si skutečně myslíte, že o to soukromé penzijní pojištění, které s takovou slávou chystá naše vláda, by lidi mohli přijít?

Přesně to si myslím. A nejen to, já jsem o tom přesvědčen… Ale je to naše chyba. Mohli jsme to vymyslet my, abychom to mohli ukrást. Kdybychom nebyli pitomci, mohli jsme být bohatí…

Takže raději zpátky ke sportu. Nestýská se vám po závodění?

Samozřejmě, že se mi trochu stýská. Mě už ale ani nebaví někam jet. Je tu už úplně jiná generace. Nejen jezdců, ale i těch lidí okolo. Nás starých už je tam strašně málo.

Kdy jste si naposledy zazávodil?

V pětadevadesátém jsem byl v Holandsku, kde bylo takové setkání jezdců, kteří tam jeli a bodovali v závodě mistrovství světa. Bylo to moc hezké, protože jsem se tam setkal s mnoha lidmi, s nimiž jsem se pral na dráze. Včetně Agostiniho a dalších světových jezdců. Prostě kdo z té bývalé špičky žil, ten tam byl. Tam člověku až zvlhlo oko…

Podobná setkání se už nedělají?

Ale dělají, jenže oni už to pojali jako závody veteránů, na které jezdí už podstatně mladší kluci a ty baví jezdit rychle. Zatímco v tom pětadevadesátém se jelo, jak já říkám, jen tak se vyprdět… Já si totiž myslím, že lidi už nejsou zvědaví na to, aby staří dědkové jezdili rychle. Když chtějí někoho vidět jet rychle, tak se podívají na Rossiho, protože ten jede rychle.

Ani kolem závodění už se nemotáte?

Už ne. Naposled jsem dělal pro jednoho Němce takového týmšéfa. S ním jsme tu jezdili český mistrák a mistrovství Evropy. Jeho táta měl prachy, jenže ten kluk k tomu moc nebyl. Český mistrák ale nakonec vyhrál, Pánbůh zaplať… Potom začali rušit dvoutaktní kategorie, a ty čtyřtakty, to je všechno moc těžké, to by se mi už těžko zdvihalo na stojánek. Tak jsem řekl dost a konec.

Ani jako fanoušek už závody nesledujete?

Ale to jo, i když jen u televize. Do Brna mě nepozvou, tam jezdí samí důležitější lidi než ti, co tam závodili a vyhrávali… A abych někoho prosil, zda by mi nedal lístek do depa, to raději nic…