Těsně před přesunem podstatné části české výpravy do dějiště MS v cyklokrosu hovořil Deník se šéfem českých reprezentantů a CT Tábor Čestmírem Kalašem.

Jak jste logisticky naplánovali přesun do Německa?

Odjezd ráno přímo do St. Wendelu, hned na trati první trénink a společné setkání v hotelu. Většina profíků už byla přímo v dějišti. Dlask a Kyzivát přijedou v pátek.

Když nahlédneme do startovní listiny po kategoriích. Jako první vyrazí na trať v sobotu v 11.00 junioři…

…k tahounům by měli patřit Nipl nebo Skála. Překvapením určitě je českobudějovický Medek z Prodoli. Začíná mít formu.

Nejenom mezi cyklisty řádí chřipkové viry, reprezentanti jsou před MS bez potíží?


Zatím jsou všichni v pořádku. Snad to tak zůstane.

Zítra ve 14.00 vyrazí na trať kategorie do 23 let…

Moc nadějí si nedávám. Vysíláme tři dorostence. Paprstka a Boroš jsou prvoročáci, přitom tato kategorie je vypsána na čtyři roky.

Mají tedy podle vás ještě dost času?

Spíš pojedou nasbírat další zkušenosti, které získávali v celé sezoně, kdy jsme s nimi objížděli všechny Světové poháry. Učí se, mistrovství světa pro ně bude další obrovskou zkušeností, ale je faktem, že v mezinárodním pelotonu se teprve otrkávají, fyzicky na to ještě nemají. Doplňují je ti, co už jsou v Belgii, podle mne ale jsou pro tuto kategorii do třiadvaceti let moc brzy za hranicemi.

Měli by podle vás ještě zůstat v domácích podmínkách?

Jsem o tom přesvědčený. Měli by být doma, až dozrají, ať jdou ven. Je to podobné, jako to říká Holík v hokeji.

Jaká je podle vás forma závodníků z jihu Čech?

Solidní. Ale fyzicky ještě skutečně nejsou na takové výši jako jejich starší soupeři. Závodníci se na mistrovství světa určitě těší, kdyby byl někdo do desítky, byl by to podle mne úspěch.

Dostáváme se ke kategorii žen, velkou hvězdou je sympatická Jihočeška Kateřina Hanušová/Nashová?

Určitě. Loni byla v Táboře bramborová (4. na MS – pozn. red.). I ona se moc těší. V Hoogerheide byla vynikající.

Zase čtvrtá…

Ale po startu, dokonce po prvním kole, byla až dvacátá. To je v cyklokrosu tragédie.. Dotáhla to až na čtvrté místo, jela jako atomová myš. Všichni si jí strašně moc vážíme, je obrovská profesionálka, báječná do kolektivu. Přesně ví, co kdy a kde má pro úspěch udělat.

Loni v Táboře trochu doplatila na nedostatky v cyklokrosové technice. Je o rok zkušenější?


Věřím, že ano. Objela Světové poháry, Evropu, myslím, že se to projeví. Už od prvního dne bude v Německu s námi, trenér Bambula se jí bude na trati speciálně věnovat, aby odstranila technické nedostatky. Navíc je to úspěšná, hezká a milá holka, lyžařská mistryně světa ze štafety.

Ve startovní listině figuruje také Havlíková, co se od ní dá na letošním MS očekávat?

Ke konci sezony tradičně jde její forma dolů. Uvidí se. Pojede i Mikulášková, to je ještě juniorka, ta letos vyráží na zkušenou.

Kategorie Elite má velkého favorita v osobě Zdeňka Štybara. Naplní v St. Wendelu tuto roli?

Naplní. V týdnu podepsal s Quick Stepem. Ale cyklokros bude jezdit dál. Musí vhodně poskládat termíny v silniční sezoně, aby měl odpočinek a mohl se připravit.

Když odbočíme k silnici, zvládne ji?


On ji jezdil výborně. Viděl jsem ho na silnici v kategorii do třiadvaceti let na mistrovství světa v Madridu, držel se celou dobu v přední skupině, až v posledním okruhu ho zkroutily křeče. Je výborný silničář. Trochu mám obavy, aby toho ale nechtěl moc najednou. Mluví o olympiádě v Londýně, to už má podle mne dost rozptýlené zájmy. Oni si ale v Quick Stepu řeknou, co je pro něj vhodné, co ne.

V posledním testu před MS byl právě Štybar hodně vidět, na konci mu trochu došly síly. Splnil test, co úřadující mistr světa očekával?


V Hoogehreide jel z plného tréninku. V sobotu zvládl jeden závod, v neděli Světový pohár. Šlapal systémem start cíl. Trochu mu pomohlo, že favorité nebyli úplně vepředu, získal náskok, jel nadoraz. Otestoval se, není divu, že z plného tréninku mu v závěru trochu došlo. Teď měl týden na odpočinek, na doladění, v neděli by měl zářit.

A další čeští cyklokrosaři?

Spíš bych věřil Zlámalíkovi. Když má den, dokáže zajet. Ostatní, vejdou–li se do desítky, bude to velký úspěch. Šimůnek vypadl v důležité fázi na dva týdny z tréninku, to je problém. Čtrnáct dní neseděl na kole. Kyzivát podle mne zajede stabilní výkon. A Bambula s Káškem? Mám obavy, aby Bambula, který je takový chroust, nepromrzl. Máme pro něj připravenu teplou kombinézu. Kášek jde do šampionátu s chutí. Jede i Dlask, ten už má přece jen léta, jeho sezona byla slabší, s Fideou už nepodepsal smlouvu, vrací se do Čech, zatím tají, kam to bude.

V Čechách vydatně sněžilo, jaké zprávy z dějiště MS jste měli před odjezdem do Německa?

Je tam také sníh, má dost mrznout. Bereme si všichni teplé oblečení.