Z domácího šampionátu v Brně se vrátili ověšeni medailemi. Řada jich má barvu zlata, včetně té, které si mladíci cení nejvíc – za kolektivní úspěch ve sportovním boji.

V týmových soutěžích škola taekwon–do ITF Tong–Il získala tři zlaté kovy: v sestavách, sportovním boji a speciálních přerážecích technikách. S bilancí mohla být navýsost spokojena. „V celkovém pořadí oddílů jsme skončili třetí, což je úspěch. Nejlepší škola byla z Frýdku–Místku, druhá skončila pořádající brněnská škola. To jsou silné oddíly, které v celkovém součtu medailí a bodů ze všech disciplín právem obhájily své pozice,” uznává Přemysl Šesták, jenž si s oddílovými kolegy věřil na zlato v sestavách a speciálních přerážecích technikách.

O to větší bylo překvapení, když společně přidali ještě triumf ve sportovním boji! „Třeboňští bojovníci byli velkými favority, ale podařilo se nám je porazit,” konstatuje Šesták.

Českobudějovičtí se nijak netají tím, že si skalpu jihočeských rivalů maximálně cení. „Jednak jsou to kolegové z reprezentace, jednak se sportovní boj v týmech stává vůbec nejsledovanější disciplínou,” jmenuje Přemysl Šesták důvody, proč by zrovna tuhle medaili nevyměnil za žádnou jinou. „Lidi obecně na taekwondu nejvíce zajímá sportovní boj, protože je tam kontakt. Nejlépe se na něj dívá, je to nepsaná nejprestižnější disciplína. Obzvlášť v týmech, když jde oddíl proti oddílu,” podtrhuje. Každý tým má pět bojovníků a náhradníka, nastupuje vždy muž proti muži. Za výhru si tým připíše dva body, za remízu jeden. Vítězem se stává družstvo, které dosáhne šesti bodů. Duel s třeboňskou školou Won Hyo Českobudějovičtí zvládli s převahou (6:0).

Výčet budějovických medailí je obsáhlý i v individuálních disciplínách: Jan Chaloupka opět vyhrál sestavy 2. dan a vyšší a přidal třetí místo ve sportovním boji do 64 kg; Tomáš Jungwirth získal bronz ve sportovním boji do 71 kg; David Bříza byl třetí v technických sestavách mezi závodníky v červených páscích; Filip Šimeček vyhrál sportovní boj do 64 kg a v sestavách 1. dan byl druhý.

Mladíci z Tong–Il se však shodnou, že nejvýše stejně staví zlato v týmovém sportovním boji. „Bylo to největší překvapení. Třeboň jsme deklasovali. Kolektivní úspěch převážil na těchto závodech úspěch jednotlivců,” konstatuje v roli mluvčího týmu Přemysl Šesták za souhlasného přikyvování spolubojovníků z českobudějovické školy Tong Il trenéra Rostislava Kaňky.

Šikovný David zase jednou přemohl Goliáše. Na první pohled tahle budějovická parta velký respekt nebudí, a neznat je, kde kdo by si do nich na vesnické tancovačce strčil. „Naše tělesná konstituce byla ve sportovním boji oproti jiným týmům poloviční. Výškově, váhově, ale i věkově jsme zaostávali. Třeba borci z Opavy jsou stodvacetikilogramoví pořízci. O to příjemnější pocity jsme měli, když se nám velké a těžké soupeře povedlo udolat! Líbilo se nám to,” usmívá se šibalsky Přemysl Šesták.

Mistrovství republiky je každým rokem přehlídkou toho nejlepšího, co české taekwon–do má. Je velmocí, může se pyšnit mistry světa i Evropy. „Drží si svou úroveň,” tvrdí starší z bratří Šestáků. „U některých závodníků je vidět zlepšení, ale současně se projevuje, že řada lidí taekwon–do opustila a věnuje se jiným sportům, takže účast není tak velká jako dřív,” povšimli si Jihočeši.