Domácí tým bude tradičně hodně spoléhat na Michala Vodárka. Ten se na české scéně vypracoval ve váhové kategorii do 75 kilogramů do role jednoznačného lídra a po zásluze také figuroval mezi kvartetem českých reprezentantů, kteří se zúčastnili nedávného mistrovství Evropy v Liverpoolu.


Vrchol kariéry


Pro Vodárka se jednalo jednoznačně o vrchol dosavadní kariéry. „Zatím jsem byl jenom na akademickém mistrovství světa v Kazani,“ připomíná svou letní účast na další velké akci.


Jihočech byl nasazen přímo do druhého kola, ve kterém ale ztroskotal na běloruském borci Veselovovi, kterému podlehl 2:15 na body. „Zápas jsem pak viděl na videu. Soupeř byl techničtější, ale určitě jsem mohl dát více úderů. Sice jsem před zápasem nepociťoval velkou nervozitu, ale trochu svázaný jsem přece jen byl,“ připouští.


Utkání se od začátku vyvíjelo ve prospěch Bělorusa. „Po dvou kolech jsem prohrával a rozhodčí už pak bodovali prakticky jen pro něj,“ posteskne si. Veselov vypadl poté hned o kolo později s ruským soupeřem.


Na evropském šampionátu jsou k dispozici světelné tabule, na kterých běží nejen čas, ale všichni přítomní mohou sledovat i průběžný stav utkání. „Boxeři tabuli samozřejmě nestačí vnímat, ale sekundanti mají dobrý přehled a v přestávkách mezi jednotlivými koly mohou podat přesné informace,“ říká. „Bodovaly se hlavně tvrdé údery. Bodování to bylo trochu jiné než u nás,“ všiml si.


Chyběl trenér Faber


Vodárka vedl v Anglii reprezentační trenér Vrba. Možná mu trochu chyběl aktivní a nesmírně impulzivní koučink jeho osobního trenéra z klubu Zdeňka Fabera. „Michal je typ, který potřebuje o přestávce v rohu ringu doslova seřvat. Možná, kdyby to trenér Vrba udělal, tak byl výsledek úplně jiný. Když Michala nevybičují k výkonu diváci, tak to musí udělat trenér,“ poznamenává trenér Samsonu Zdeněk Faber.


Sám boxer připouští, že Faberova absence na Ostrovech byla znát. „Snažil jsem se samozřejmě maximálně, ale je fakt, že jsem se i po čtvrtém kole fyzicky cítil velice dobře. Asi tam nějaké rezervy opravdu byly,“ připouští. „V každém případě je to cenná zkušenost do budoucna,“ je přesvědčen.


Málo diváků


Boxera Samsonu dost zklamala atmosféra tak velkého klání. „Čekal jsem, že tam bude více lidí,“ přiznává. „Na vyřazovací boje ani semifinále prakticky nikdo nechodil. Na finále už bylo diváků přece jen více, ale většinu z nich tvořili boxeři a jejich doprovody. Finálové boje se odehrávaly v obrovské hale, která nebyla zaplněna ani z poloviny,“ podivuje se.


Česká výprava zůstala v Liverpoolu až do konce mistrovství, takže Jihočech mohl i z hlediště posoudit kvalitu nejlepších současných amatérů v evropském ringu. „Technicky mezi českými borci a těmi nejlepšími Evropany zase až takový rozdíl není. Rozdíl je spíše v psychice. Zahraniční borci se pravidelně zúčastňují velkých turnajů a berou to už tak trochu jako samozřejmost. Něco podobného jsem zažil já v menším měřítku, když jsem začínal boxovat extraligu. Ze začátku jsem z toho byl hodně vyplašený, ale teď už mi to ani nepřijde,“ nabízí zajímavé přirovnání.


Česká reprezentace v Británii rozhodně díru do světa neudělala. Ani jeden ze čtyř českých borců nevyhrál. Vodárek se Svobodou vydrželi boxovat všechna čtyři kola, Průša s Viktorou prohráli rsc.


Poté, kdy se předtím žádný z našich boxerů neprobojoval na olympiádu do Pekingu, se jedná o další reprezentační neúspěch. „Vázla už samotná organizace přípravy na mistrovství. Soustředění se shánělo na poslední chvíli a nominace určitě mohla být početnější. Pokud by nás jelo třeba sedm, tak byla mnohem větší šance na nějaký alespoň dílčí úspěch,“ míní Vodárek. „Je to rozhodně škoda.“


Peníze dal klub


O tom, že v českém boxu není všechno úplně v pořádku, nejlépe svědčí fakt, že za Vodárka soustředění před šampionátem i samotný pobyt v Liverpoolu hradil klub. „Údajně mohl jet na mistrovství každý, kdo by sehnal peníze. To je skutečně těžko pochopitelná situace. Snad se něco vyřeší na blížící se valné hromadě,“ kroutí Faber nevěřícně hlavou.


Vodárek je stálým členem reprezentačního kádru a v příští sezoně by opět nechtěl chybět na mistrovství světa i Evropy v příštím roce.
Momentálně se však musí rychle přeorientovat na extraligu, ve které už se těší na nedělní šlágr do Gerbery. Proti němu se zřejmě postaví arménský borec Vardan Besaljan. „Moc se nezabývám tím, kdo proti mně nastoupí. V každém případě chci vyhrát,“ ujišťuje.


Samson se ocitl na čele nejvyšší soutěže vůbec poprvé v historii českobudějovického boxu a nedělní duel s obhájcem titulu tak má opravdu mimořádný náboj. „Diváky srdečně zveme. Je to poslední zápas v letošní kalendářním roce a měla by to být kvalitní podívaná. Fanoušky máme nejlepší v republice a jejich pomoc budeme rozhodně potřebovat. Autobus příznivců přijede i z Prostějova,“ zve diváky do Gerbery vedoucí mužstva František Knot.