Začátek zápasu je v 10 hodin a domácí budou spoléhat na tradiční oporu Michala Vodárka (20 let), jenž ve váze do 75 kg jen těžko nachází konkurenci.

V úvodním vzájemném duelu na severu Čech boxoval Vodárek s Kubínem a utrpěl svou jedinou letošní extraligovu porážku. „On už odešel k profesionálům. Tři kola jsem s ním vyhrál, ale rozhodčí mu asi dali na rozloučenou vítězství. Koho nasadí tentokrát nevím a je mi to i jedno. Připraven budu na každého,“ tvrdí odhodlaně.

Úvodní duel vyhráli v ringu domácí 10:8, ale později byl jeden duel kontumován (domácí borec nastoupil ve vlastních rukavicích, což odporuje pravidlům) a stejným poměrem nakonec vyhráli Jihočeši. V táboře soupeře to vyvolalo řadu emocí a dá se očekávat značně vyhecované utkání. „Určitě to bude vyrovnané,“ míní Vodárek. „Je to soupeř zhruba na stejné úrovni s námi. Věřím, že je porazíme,“ je přesvědčen. „Snažíme se připravit na všechno,“ doplňuje ho trenér Zdeněk Faber.

Boxeři budou hodně spoléhat na tradiční podporu zaplněné Gerbery. „Prostředí je u nás nejlepší v lize a diváci nás dokáží hodně vyhecovat. Přitom jsou slušní a dokáží ocenit i výkon protivníka. Doma se nám boxuje perfektně,“ chválí českobudějovické publikum.

Naposledy byla v Gerbeře parádní atmosféra při duelu s Ostravou, který Samson po parádní bitvě vyhrál 10:8. „To bylo perfektní. Ostravě v plné sestavě jsme zaslouženě vrátili porážku z jejich ringu, kdy nám tam rozhodčí otočili několik zápasů,“ uvádí Vodárek.

Boxer Samsonu má velice tvrdý úder, přesto se v ringu nevyžívá v nějakých velkých přestřelkách. „Box je spíše o chytrosti,“ tvrdí. „Je třeba skloubit sílu s technikou. Nejsem úplný technik, ale rozhodně se tam nejdu jenom s někým mlátit.“

Roztržené obočí

On sám zatím nikdy neměl nějaké vážnější zranění. „Měl jsem jednou natržené obočí. Jinak nic vážného. Naštěstí,“ říká. O nějakém případném soucitu nebo slitování v ringu prý ale nemůže být řeč. „V ringu je soupeř a každý tam jde s tím, že chce vyhrát. To je jako v každém jiném sportu. Mne také nikdo šetřit nebude,“ nepřipouští kompromisy. „V boxu se dá zápas rozhodnout úderem v poslední vteřině. Bývají tam velké výkyvy a je třeba být ve střehu až do konce,“ upozorňuje trenér Faber.

Box je fyzicky mimořádně náročný sport a v dvouminutovém kole jsou borci rádi, když si minutku odpočinou v rohu ringu na židli u svého trenéra. „Je to strašně náročné. Člověk musí naplno trénovat a dodržovat životosprávu. V zápase si člověk většinou sáhne až na dno a je třeba být dobře připraven,“ tvrdí Vodárek, jenž prý ale gong ze strany časoměřičů většinou toužebně neočekává. „O tom většinou není čas přemýšlet. Ale občas už se také modlím, aby to padlo, protože také bývám na pokraji sil,“ usměje se.

Ve své dosavadní kariéře zatím Vodárek nebyl častokrát počítán. „Snad jenom jednou v kadetech. Ze strany rozhodčích je to ochrana. I když boxerovi nic není, tak rozhodčí ho osm vteřin počítá a on má čas si odpočinout,“ vysvětluje Vodárek. „Na druhou stranu je to signál pro soupeře, že je jeho protivník v krizi a je třeba útočit,“ míní vedoucí extraligového týmu Samsonu František Knot. „Určitě to ale boxerovi pomůže, než aby ho tam rozhodčí nechal úplně dobít.“

Zajímavostí je, že se sice boxuje na čistý čas, ale v průběhu počítání čas běží. „Proto také každý borec, když někoho sekne, tak rychle běží do druhého rohu. Rozhodčí totiž řekne jedna a dokud se soupeř neuklidí do druhého rohu, tak nepočítá dál. Počítaný tak dostává větší prostor na odpočinek. V pravidlech stojí, že počítat se musí minimálně do osmi,“ nabízí jednu zajímavost z boxerských pravidel Zdeněk Faber.

Přilby pomáhají

V amatérském ringu už řadu let chrání boxery helmy. Vodárek si je pochvaluje. „Je třeba v nich sparovat na tréninku, aby si na ně člověk zvykl. Není to stoprocentní ochrana a pomáhá to především při pádu, kdy se náraz tlumí. Síla úderu na hlavu je pořád stejná. Jde spíše třeba o kontakty hlavou, při kterých hrozí nebezpečí natržení obočí nebo zlomení nosu,“ chválí Vodárek používání ochranných přileb.

Vodárek je nejen kvalitním boxerem, ale také svědomitým studentem druhého ročníku Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity. „Zimní semestr mám zdárně za sebou,“ hlásí.