Stačí připomenout jen největší hvězdy nedávné minulosti či současnosti: Jaroslav Huleš, Bohumil Staša, Jakub a Matěj Smržové. To jsou jména, která mají ve světě silničních motocyklů zvuk.

Vychovat jejich následovníky by měla napomoci nově vznikající závodní akademie pro adepty silničního motocyklového sportu, za jejímž založením stojí Automotoklub České Budějovice ve spolupráci s Jakubem a Matějem Smržovými.

Svou činnost zahajuje v úterý od 15 hodin na autocvičišti v areálu ÚAMK České republiky v ulici Karoliny Světlé č. 2 v Českých Budějovicích.

Přihlásit se mohou děti s rodiči od šesti let. „Na místě jim budou podány základní informace o systému přípravy, podmínkách a dalších organizačně technických záležitostech. Vedle teoretické a technické přípravy zájemců bude probíhat i výuka dětí v jízdě na malých silničních motocyklech Polini," láká ty nejmladší adepty motocyklového sportu předseda českobudějovického Automotoklubu František Špale.

Patronát nad akademií převzali bratři Smržové. Připomínat jejich úspěchy by bylo nošením dříví do lesa. Starší Jakub jezdil dlouhé roky mistrovství světa různých kubatur, mladší Matěj zase v posledních letech útočí na prestižní německý superbikový titul. „Chtěli bychom předat naše zkušenosti mladým klukům a posunout náš sport zase o kus dál," těší se Matěj Smrž na práci se závodnickým potěrem.

Hybnou pákou celého projektu je otec obou bratří Martin Smrž. „Cílem akademie je vybrat talenty pro motocyklový sport. A to bez ohledu množství peněz od rodičů či sponzorů a technikou, kterou by případně měli k dispozici. Rozhodující budou skutečně jenom dovednosti jednotlivých kluků. A na nás bude rozpoznat, kteří z nich jsou ti nejšikovnější a jim potom vytvářet co nejlepší podmínky," naznačuje Smrž senior filozofii akademie. „Chceme minimalizovat neobjektivní vlivy při posuzování míry talentu začínajících závodníků," zdůrazní.

Zázemí najdou malí piloti v areálu autoškoly nedaleko Budvaru. „Moji kluci tady začínali před dvaceti lety úplně stejně. A oba to celkem někam dotáhli," usměje se .

Ideální věk pro vstup do světa motocyklových závodů je šest až deset let. „Jsou to kluci, kteří jezdí závody na padesátkách nebo osmdesátkách. Cestou podobných akademií se vydali už před lety ve Španělsku nebo v Itálii, které patří k motocyklovým velmocem. Kluci u nás budou začínat na motocyklech Polini o obsahu čtyřicet ccm s automatickou převodovkou. Pro tuto nejmladší kategorii jsou to ideální stroje," míní Martin Smrž.

Finanční náročnost pro rodiče mladých závodníků se v akademii snaží minimalizovat. „Pořídili jsme motorky, zaplatili dráhu a z větší části budou v naší režii i provozní náklady. Rodiče budou platit pouze jednorázový roční poplatek, který ale rozhodně nebude nějaký zničující," ujišťuje Martin Smrž.

V rámci akademie budou probíhat vždy dva tréninky týdně. „Všechno bude odvislé od toho, jaké které dítě prokáže schopnosti. Za přijatelné peníze se tak rodiče budou moci rozhodnout, jestli se jejich potomek bude chtít motocyklovým sportem jenom bavit, nebo zda budou chtít zkusit třeba i cestu profesionalizace. To už bude na nich. My jim k tomuto rozhodnutí jenom usnadníme cestu," vysvětluje Smrž.

V akademii, která by se měla stát jakousi obdobou dřívějších středisek motocyklového sportu, by měli kluci získat základní návyky jízdy na malém stroji. „Tréninkové jízdy budou vedeny s důrazem na techniku jízdy a ovládání motocyklu ve všech režimech. Všem adeptům se budeme věnovat individuálně," chce nejstarší Smrž budovat akademii skutečně od základů.

Právě hlava benzinem prosycené rodiny by chtěla přilákat k motorismu co nejvíce mladých lidí. „Rádi bychom co nejvíce eliminovali zažitý předsudek, že silniční motocykly jsou sportem vybrané hrstky prominentních jedinců," má Martin Smrž jasno.