První letošní duel v Lize mistrů mezi volejbalisty Jihostroje a Belchatowa se odehrával v bouřlivé atmosféře, do Sportovní haly přišly téměř dva tisíce diváků, navíc dorazila i početná skupina fandů z Polska. Favorit utkání byl jasný od začátku, domácí mohli pouze překvapit, ale především získat obrovské zkušenosti při konfrontaci s vrcholným evropským volejbalem. Poláci měli od počátku převahu, v setu stále vedli, ale Jihočeši sympaticky bojovali a nevzdávali se.

Ani druhý set nechtěli volejbalisté z Polska podcenit, i proto zůstal na hřišti nejlepší hráč nedávno skončeného MS 2014 Mariusz Wlazly, který dělovým podáním a tvrdým útokem narušoval pohodu v týmu Jihočechů. Stejnou mincí ale oplácel i Jihostroj, hrdinou prostřední části setu byl především Kriško, ale vynikající obranu předváděl celý tým. Při podání Filipa Habra se Jihostroj dostal poprvé v zápase do vedení (16:13). Domácí předváděli vynikající výkon, určitě nejlepší v letošní sezoně. Zaslouženě vybojovali koncovku druhého setu, když zablokovali tvrdou smeč Wlazlyho (25:23).

Jihostroji se podařilo nahlodat sebevědomí hráčů Belchatowa, i ve třetím dějství přiváděli diváky svým skvělým výkonem do varu. Poláci se v druhé polovině setu přeci jenom zkoncentrovali, přitvrdili na podání, zlepšili příjem a předvedli řadu pěkných kombinací na síti. V této chvíli se naplno ukázala herní převaha hostí.

Domácí chtěli v zápase bodovat. Dřeli, bojovali, Habr předkládal spoluhráčům překvapivé nahrávky, blokaři nadráželi útoky soupeře a smečaři se snažili, seč jim síly stačily. Na rozjeté volejbalisty ve službách polského Belchatowa to však už bylo málo. Přesto Jihostroj sklízel aplaus naplněných tribun, nezklamal a vydřený set nad mezinárodně ostříleným soupeřem má pro jeho mladé a málo zkušené hráče možná cenu zlata.

Nejlepším hráčem Belchatowa byl vyhlášen Wojciech Wlodarczyk, nejlepší hráčem Jihostroje byl Filip Habr.

Jihostroj České Budějovice – PGE Skra Belchatow 1:3 (-20, 22, -17, -19), čas: 114 minut, rozhodčí: Milan Rajkovič (Chorvatsko), Nikola Micevski (Makedonie), diváků: 1 950.

Jihostroj Č. Budějovice: Habr, Kriško, Kuliha, Šulista, Mach, Sobotka, libero: Hupka. Trenér: Jan Svoboda

PGE Skra Belchatow: Wlodarcyk, Wlazly, Klos, Lisinac, Uriarte, Conte, libero: Tille (Brdjovic, Marechal). Trenér: Miguel Falasca