Dominika Červenkovánení jen nejúspěšnější gymnastkou z jihu Čech, ale v dobách vrcholné formy neměla na koberci konkurenci v celorepublikovém měřítku. Účastnice OH v Aténách se aktuálně především věnuje škole a chystá se na roli trenérky. Před rozhovorem pro Deník se poněkud mračila, postupně se ale její tvář rozzářila do obvyklého úsměvu.

Poprvé se společně setkáváme ve vaší nové roli. V českobudějovické Sportovní hale tentokrát v civilu kontrolujete výkony vašich mladších kolegyň. Jaká je vaše aktuální role v SKMG Máj ČB?

V tomto období jsem spíš návštěvník tréninků. Teď jsem se hodně věnovala škole. Do dalšího semestru bych chtěla vyřešit, abych školu mohla prostřídat s tréninky, abych ve Sportovní hale mohla být víc.

Jak se vám líbí studium českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií?

Je to dobré. Teď mám hotový semestr, takže mám vlastně prázdniny. Zatím je všechno v pohodě.

Které z předmětů vás baví?

Hlavně jazyky. Mám angličtinu, ruštinu. Ruština mě hodně chytla.

Ruština?

Ano. Baví mě moc.

A další předměty?

Ty jsou hodně odborné. Naučím se je, ale že by to byla nějaká vášeň, to zase ne.

Vědí vaši spolužáci, že jste v roce 2004 reprezentovala Českou republiku na olympijských hrách?

Ani nevím. Asi ne.

Po ukončení aktivní kariéry se k vrcholovému sportu už stoprocentně nevrátíte, alespoň to tvrdíte, nechybí vám po létech dřiny pohyb?

Nevrátím se, ale pohyb mám. Sama si doma někdy zacvičím. Teď právě bych chtěla začít víc, takže přemýšlím o permanentce do fitka. Něco dělat musím, abych nedopadla špatně.

Zatímco si povídáme si pro Deník, na gymnastickém koberci tvrdě pracuje Tereza Wágnerová. Šikovná, že?

Určitě. Teď se připravuje na strašně důležitý závod. Je ve výběru sedmi děvčat, které se chystají na mistrovství Evropy. Pojedou ale jenom čtyři, takže vlastně teď bojuje o místo na letošní juniorský evropský šampionát.

V tréninku ji rozhodně trenérka Michaela Šloufová nešetří…

Teď ve čtvrtek odlétá na obrovský mezinárodní závod do Estonska, který se jmenuje Miss Valentine. Je to hodně prestižní akce, jsme zvědavé, jak dopadne.

Vy máte z aktivní kariéry obrovskou porci zkušeností, máte Tereze před odletem co poradit?

Určitě. Spíš si ale myslím, že si všechno musí zažít sama. Může se samozřejmě připravit, ale ona už z tréninků všechno zná. Atmosféru velkých závodů určitě zná také, o té se tady často mluví.

Když přehlédneme zaplněný gymnastický koberec, vidíte zkušeným okem šikovné závodnice?

Určitě jsou tady šikovné holky. Některé jsou hodně pracovité, některé ale trošku míň. Rozhodně mají talent, ale musí je to pořád bavit, aby u gymnastiky vydržely. Myslím, že od Míši mají pevnou ruku, takže by z nich něco mohlo vyrůst.

Ke sportovnímu talentu přistupuje tvrdá práce. Co je v moderní gymnastice nejdůležitější?

Je to hrozně moc o talentu. Třeba Simča Müllerová, která je támhle na koberci, je strašně šikovná, bohužel ale nemá od pánaboha rozsahové dispozice. Na koberci je krásná, nádherně vypadá, ale špatně se jí hledají prvky, protože je to o velkém rozsahu. Talent je určitě hodně důležitý, píle je ale ještě důležitější. Jakmile se holkám nechce, nic se s nimi nenadělá. Pak je to jenom trápení jak u trenérky tak u gymnastky.

Blíží se start OH ve Vancouveru. Co vám říkají zimní sporty?

Na olympiádu se těším. Vždy jsem sledovala krasobruslení, to je jasné, tento sport je moderní gymnastice docela podobný.

Budete tedy držet palce českobudějovickému Tomáši Vernerovi? Znáte se osobně? Jste v kontaktu?

Palce mu určitě budu držet. Vídali jsme se na anketách, z těch se známe, ale v kontaktu spolu nejsme.

Jakou přízeň si u vás získaly další sporty, které patří do programu olympijských her. Budete třeba sledovat hokejový turnaj?

Hokej si pustí taťka, takže s ním se určitě budu dívat. Mám ho radši než fotbal. Když se bude hokejový turnaj hrát, tak se podívám. Jinak zimní sporty moc nesleduju, kromě skoků na lyžích, na ty se těším, baví mě se na ně dívat.

Vraťme se k vaší nejbližší budoucnosti, jste aktuálně v roli oficiální trenérky SKMG Máj ČB?

Oficiálně ne. Právě bych se teď chtěla domluvit s Ivou (trenérkou klubu Ivanou Pokornou – pozn. red.). V létě jsem s holkama hodně trénovala, pak ale začala škola, a ještě jsem chodila na brigádu, a už jsem to nestíhala. To bych chtěla vyřešit. Teď bych ráda brigádu vyměnila za gymnastiku, takže bych se sem chtěla víc vracet.