Na palubě české lodi byl i českobudějovický vodák Ondřej Pinkava a na titul světového šampiona je náležitě pyšný. „Uspěli jsme na vrcholné akci letošní sezony a takový úspěch se cení," přikyvuje Pinkava.
Kromě Pinkavy se v raftu s divokými peřejemi dále prali Aleš Daněk, Jan Havlíček a Jan Šťastný.
Základní kámen k úspěchu položili čeští raftaři už v loňském roce, kdy si na kvalifikačních závodech vyjeli nominaci na letošní světové mistrovství.   Své možnosti naznačilo kvarteto vodáků již při letošním silně obsazeném mistrovství Evropy, kde posádka rovněž získala zlato.
„Úspěch z mistrovství světa pochopitelně stavíme výš. Vzhledem k tomu, že Brazílie je daleko, chyběly v jižní Americe některé rafty z Evropy, avšak zdatná konkurence se najde i na dalších kontinentech," říká Ondřej Pinkava.
Jihoamerické divoké peřeje zdolávalo zhruba sedmnáct lodí, což je o něco méně než před čtyřmi roky při světovém šampionátu v Holandsku. Tehdy se zúčastnily kvalitní posádky ze Srbska, Bosny a řada evropských raftů, které teď v jižní Americe chyběly. „Na druhou jsme si mohli zazávodit s nejlepšími brazilskými profesionály a mezi světovou špičku se řadí i Japonci," upozorňuje na mimoevropskou konkurenci zkušený vodák.
Češi prokázali kvality především ve slalomu. Nejcennější  kov vybojovali právě v této disciplíně. Druhá část, tedy sjezd, se jela přímo pod vodopádem Iguacu a čeští reprezentanti obsadili čtvrté místo.
„Vzhledem k podmínkám, v jakých se v porovnání s profesionály připravujeme, se jedná o velmi dobrý výsledek. Každý máme své zaměstnání, takže trénujeme zvlášť. Společné tréninky máme tak třikrát do roka a kromě toho se scházíme na závodech," přibližuje přípravu reprezentačních raftařů Pinkava.
Mistrovství světa na jihoamerickém kontinentu je nákladnou akcí, a proto ani získání finančních prostředků není zrovna snadnou záležitostí. „Část jsme si hradili sami, ale dost nám pomohli i sponzoři a podílel se také svaz," prozrazuje Jihočech.
Nyní už mohou Ondřej Pinkava a jeho kolegové odpočívat.  Nanovo vše vypukne zase až na jaře. V dubnu začínají kvalifikační závody na vrcholné akce v dalším roce. V kondici se však raftaři musí udržovat i během zimy. „Přes zimu se připravuje každý individuálně. Někteří kluci jezdí na vodu i v zimě, já třeba hraji volejbal nebo hokej," popisuje mimosezonní aktivity Ondřej Pinkava.