Stovka dobrovolných i profesionálních záchranářů se o víkendu cvičila v záchraně lidí, pod kterými se prolomil led. Takové nebezpečí je v době současné oblevy obzvláště aktuální.

„Jestliže se někdo vydá na prostředek Lipna a tam se pod ním proboří led, tak pokud mu nepomůže náhodný kolemjdoucí, nebo pokud si nedokáže pomoci on sám sobě, pak prakticky nemá šanci,“ okomentoval v sobotu odpoledne možnou situaci velitel českokrumlovské vodní záchranné služby Milan Bukáček.

Po deseti minutách ve studené vodě dojde u člověka k tak silnému podchlazení, že možnost přežití se rovná nule.

To vše jsou také důvody, proč se už několik let po sobě každým rokem sjíždějí profesionální i amatérští záchranáři z různých koutů republiky do Dolní Vltavice. Tam se opět školili, jak se v takové situaci zachovat a to nejen při pomoci komukoliv, ale třeba i svým kolegům. A nejen jim.

„Ukázky nejsou zdaleka pouze pro záchranáře,“ okomentoval Milan Bukáček, „protože ohrožení života při prolomení ledu může zažít nemálo lidí i na Lipensku.“

Kromě poměrně jednoduchých fíglů, které předváděli záchranáři sami na sobě v ledové vodě, zažila v sobotu Dolní Vltavice v záchranářské praxi i vrtulník, vznášedlo nebo speciálně vycvičené psy, kteří právě na toto téma před čtrnácti dny jako první na světě složili náročné zkoušky.

Musejí vystačit jen s tím, co je po ruce

Mezi dobrovolné hasiče, kteří si ledem i vodou prošli také, patřil sbor z Hořic na Šumavě.

„Dokud člověk není mokrý, tak je to v pohodě,“ odpověděl se smíchem jejich velitel Josef Furiš na otázku, jak se cítí těsně nad vyřezanou obrovskou dírou. Hořičtí hasiči pak nacvičovali záchranu tonoucího bez jakýchkoliv speciálních pomůcek, tedy pouze s tím, co mívá nebo může mít hasič po ruce – žebřík, hadice, lano. Opět platí hlavní zásada – rozložit svoji váhu na co nejširší vrstvě ledu.

Ke slovu se dostalo i vznášedlo. Dopravní prostředek, který by se právě na Lipno velice hodil. Vždyť na klidné hladině nebo ideálním povrchu dokáže vyvinout i stodvacetikilometrovou rychlost. Pro stroj nebyl problém nastartovat na břehu, sjet na led, po něm se dostat až na otevřenou vodu, tam vylovit tonoucího a vrátit se zpět.

„Jsme ze Záchranné služby Jablonec a toto je model pro čtyři osoby,“ popsal nezvyklé vozítko jeho pilot Roman Knobloch. „Vznášedlo má výkon 145 koní a unikátní ovládání, díky kterému můžete zastavovat, couvat, otáčet se kolem své osy.“

Jediným problémem by mohla být cena. Ta se sice pohybuje kolem pětapadesáti tisíc, ale počítáno v eurech.

Nepanikařit a vzpomenout si na tuleně

Jak pomoci sami sobě při proboření do ledu? Na to existují speciální pomůcky, jako jsou různé bodce, které je dobré nosit s sebou na let. Jenomže, co když zapracuje zákon schválnosti a v tu nešťastnou chvíli při sobě člověk nemá nic?

Pokud se člověk snaží dostat se z ledové vody, může se stát, že se kraj ledu, na nějž vylézá, začne postupně prolamovat. To je podle záchranářů asi ta nejhorší varianta, která ke vší smůle může nastat. Nešťastník se pak opět sesune do vody, zase se snaží dostat nahoru a znovu a znovu propadá zpět.

Vysílení včetně stresu jsou pak obrovské. Co dělat v takové chvíli? Snažit se zachovat si klid v hlavě a vzpomenout si na zvířata.

„Víte, jak vylézá z vody tuleň? Je nutné to zkusit podobně,“ říká Milan Bukáček. Zvíře si totiž nepomáhá rukama, které jsou v tuto chvíli vlastně na škodu, protože právě pod nimi a vahou horní části těla, se led láme nejvíce.

„Je potřeba rozložit váhu těla, zvednout nohy, nezapírat se rukama, ale postupně se na led z vody vysunout,“ dodává záchranář.