Sportovní kanál ČT4 Sport pořídil z akce záznam, který odvysílá poprvé v pátek v 17.20. „Bude zaměřen převážně na dvě nejstarší kategorie,“ vysvětluje trenérka SKMG Máj ČB Ivana Pokorná.


Překvapilo vás něco v průběhu Citroën Cupu?
Asi výkon Italek. Děvčata tu byla poprvé, vyhrála, co se dalo. Přijel jeden z nejlepších klubů v Itálii, kde před časem závodila i Dominika Červenková. Italky předvedly vrcholovou gymnastiku. Byly pro Citroën Cup oživením. Ukazují se na jiných turnajích, v Čechách bývají spíš výjimečně. Doufám, že ze vzájemného kontaktu vzejde reciprocita, říkali, že nás pozvou…


V čem jsou Italky jiné než třeba české gymnastky?
Je na nich vidět spolupráce s ruskou školou. Sestavy mají od ruských choreografek. I finance dělají svoje. Věnují se gymnastice na nejvyšší profesionální úrovni. Uzpůsobeny přípravě mají i školy, většinou chodí do soukromých. Mají individuální tréninky, jdou v týdnu jen třikrát do školy, jinak pořád tvrdě trénují.


Jak se vám líbily vaše svěřenkyně?
Docela mne některé mile překvapily. I když se speciálně nepřipravujeme v individuálních sestavách, teď je pro nás období společných skladeb, chystáme se na mistrovství republiky, tak některé výkony byly velmi dobré. Některé chyby se objevovaly, ale to platí i o ostatních, nejen o nás. Výborný výkon podala třeba Aneta Novodvorská, hned za ní skončila Nikola Bečvářová. Ta je u nás nová, přišla z Písku, udělala veliký pokrok. Má nové sestavy, je velmi perspektivní, doufám, že trénink přinese své ovoce.


O velké konkurenci jste mluvila v kategorii starších nadějí. I tady měly jihočeské barvy zastoupení…
Do finále se dostala Kalivodová, v průběhu dvou dnů vybojovala dvě medaile, a Kristková, která sice skončila bez medaile, ale je o rok mladší, je dobře, že se do osmičky probojovala. V juniorkách ve vícebojích byly na stupních vítězů Krlínová a Fujdiarová. Výsledek Krlínové, spolu s Nahalkovou v seniorkách, byl asi pro náš klub nejlepší.


Co Kubalová, jaký byl její návrat po zdravotní přestávce?
Představila se ve dvou sestavách, čtyři by její noha nezvládala. Závodila s chutí, dokázala, že v jednotlivkyních má co nabídnout. Do příští sezony se může dostat do formy, na mistrovství republiky může směle závodit s nejlepšími.


Už jste zmínila mistrovství České republiky ve společných skladbách, s jakými ambicemi do Prahy pojedete?
Šampionát se koná už prvního prosince. Kategorii nadějí, to jsou ročníky narození 96-94, a kategorii juniorek, 92-94, chceme co nejlépe připravit. Celý listopad budeme jezdit po turnajích ve společných skladbách. A pak až devatenáctého ledna nás čeká další závod jihočeské ligy, to už budou jednotlivkyně.


Zaznamenala jste v průběhu Citroën Cupu 2007 při sestavách nejmenších závodnic příslib pro budoucnost?
Obrovský. Nejmladší naděje závodily pouze v sobotním víceboji. Šest závodnic bylo z našeho SKMG Máj. Nejlépe si vedla Lenka Macháčková, která skončila třetí. Gymnastika se vyvíjí. Dneska předvádějí mladší naděje, ty které jsou kolem deseti let, úplně jiné sestavy než tomu bývalo dřív…


…souvisí to třeba s konkrétní změnou pravidel?
Po olympijských hrách v Sydney a v Aténách je dáván právě po změně v pravidlech důraz na žonglérství, na manipulaci s náčiním. Artistika dostala zelenou. Moderní gymnastika je zajímavější, obtížnost se zvyšuje. Točí se vícestupňové obraty. Rovnováhy jsou dnes ve tvarech, že se to s minulou dobou nedá vůbec srovnat.

Citroën Cup 2007

Víceboj

Seniorky: 1. Arboreová, 2. Nahalková, 3. Válková. Juniorkoy. Alicataová, 2. Kroínová, 3. Fujdiarová. Naděje starší: 1. Biniová (Aurora Fano), 2. Šebková (Sokol Praha), 3. Kalivodová (SKMG Máj ČB). Naděj ml.: 1. Vágnerová (Bohemians), 2. Dobrovolná (Bedřichov), 3. Bohdanicová (Lublaň). Naděje nejml.: 1. MOlatová (Poznaň), 2. Vukičevičková (Novi Beograd), 3. Macháčková (SKMG Máj ČB).

Finále

Seniorky – stuha: 1. Arboreová (Aurora Fano), 2. Jasnová (Tallin), 3. Dlabačová (Třebíč), kužele: 1– Arboreová, 2. Nahalková (SKMG Máj ČB), 3. Válková (Vítkovice), obruč: 1. Arboreová, 2. Váklová, 3. Nahalková, švihadlo: 1. Arboreová, 2. Nahalková, 3. Jasnová. Juniorky – švihadlo: 1. Alicataová (Aurora Fano), 2. Krlínová (SKMG Máj ČB), 3. Pokorná (Bratislava), stuha: 1. Alicataová, 2. Podlucká (Bratislava), 3. Benešová (Třebíč). Naděje st.: 1. Biniová (Aurora Fano), 2. Kalivodová (SKMG Máj ČB), 3. Šebková (Sokol Praha 7), naděje st.: 1. Biniová, 2. Šebková, 3. Žáková (Havířov), naděje ml.: 1. Novodvorská, 2. Bečvářová (obě SKMG Máj ČB ), 3. Kaszyňská (Poznaň).