V neděli od rána bude na táborské cyklokrosové trati živo. Organizátoři druhého závodu SP připravili pestrý závodní i doprovodný program. „Bude to zároveň generálka na mistrovství světa v roce 2010,“ říká Petr Balogh z Agentury cyklistika.

Světový pohár se na táborské trati odehraje 26.10. Očekáváte nápor fanoušků cyklistiky?
Věříme, že přijdou, že budou povzbuzovat české závodníky. Nejlepší z nich dostane odměnu.

Nejlepší? Jak se pozná?
Bude to ten, který přijde nejatraktivněji oblečen do národních barev. Odnese si domů basu piva. Na cyklokros přicházejí diváci zahalení do vlajky.

Tábor bude dějištěm MS v roce 2010. Bude nedělní závod pro pořadatele generálkou?
Světový pohár určitě bude generálkou. Už v tomto týdnu bude představena oficiální hymna mistrovství světa. Představíme i trať…

Kdo dával dohromady hymnu světového šampionátu?
Nejdřív jsme jednali s kapelou Chinaski. Po známé tragédii jsme se ale spojili s kapelou Ferit, ta udělala českou i anglickou verzi.

Kdy poprvé zazní?
V tomto týdnu na oficiální tiskové konferenci.

Bude trať pro MS 2010 jiná než současná pro nedělní závod SP?
Úplně jiná. Na tiskovce ji budeme představovat. Máme jiv 3D provedení, jsou připraveny čtyři pohledy. Zeshora, pohled závodníka, výškové převýšení a celkový pohled na závodiště.

V čem je jiná než ta, na které se pojede Světový pohár v neděli?
Start a cíl budou jinde. Hned u řeky, kde vznikne multifunkční sportoviště.

Pozornost fanoušků se ale aktuálně zaměřuje na nedělní závod SP. Kdy přijedou závodníci?
Česká cyklokrosová reprezentace má na naší trati samozřejmě už hodně odtrénováno, zahraniční jezdci přijedou v sobotu. Světový pohár je vypsán pro čtyři kategorie i v tom to bude generálka na mistrovství světa.

O body do SP pojedou junioři, U 23, ženy a Elite. Elitní závodníci vyrazí na trať v 15.00. Podle dostupných informací se zdá, že i pro letošek je připravena řada novinek…
Novinek je hodně. Vybudovány jsou dvoje rozebíratelné schody, aby byly připraveny i na mistrovství světa. Dělají se podchody i nadchody pro diváky. Depo bylo proti směru závodu, to se na přání komisařů upravuje. Upravoval se vjezd a výjezd. A start.

Bude na jiném místě?
Novinkou je, že start je připraven na silnici ke Kauflandu. Splňujeme tak požadavek UCI. Při závodě tam na deset minut bude v obou směrech uzavřena silnice.

Atraktivním místem pro diváky, které ne všichni závodníci milovali, byl písek na trati. Bude letos?
Zůstává. Bude asi v pěti metrech, stěhuje se do blízkosti rybníka Komora, bude u velkoplošné obrazovky.

Pozvánku připravili i reprezentanti ČR kvalitními výsledky v 1. závodě SP v Kalmhoutu, souhlasíte?
No jistě. Výbornou pozvánkou pro diváky je třetí místo Pavlíkové. Bude na domácí trati patřit k favoritkám, čekáme od ní minimálně útok na medaili. Když to dokázala v Belgii, proč by jí to nemělo vyjít v Táboře?

V mužích asi všichni Jihočeši budou držet palce Bínovi…
Bína vstoupil do letošního ročníku Toi Toi Cupu skvěle. Ze čtyř závodů tři vyhrál, v jednom byl na druhém místě. A Šimůnek skončil v Kalmhoutu těsně za medailemi…

…i na Bínův výkon ze SP z Belgie byla slyšet chvála…
Neměl žádné body, proto startoval až z poslední pozice. Na trati, na které se těžko předjíždělo, byl jednu chvíli dokonce dvanáctý. Skončil na šestnácté pozici, to je velmi dobrý výsledek, a kdyby byl na startu lépe postavený, určitě by se ve špičce udržel.

Sledujete pozorně předpověď počasí? Bude táborská trať v neděli extrémně rychlá?
Podle předpovědi by v týdnu mělo mírně poprchávat. V neděli očekáváme polojasno. To je dobře i pro diváky. Zveme je všechny k nám na trať, české barvy budou potřebovat povzbuzení. Vstup je zdarma, i pro diváky to může být generálka na mistrovství světa. A navíc to bude prakticky také rozloučení se současnou úspěšnou tratí.

Ta si rozloučení určitě také zaslouží, třeba právě Martin Bína na ní slavil titulu mistra světa…
Od roku 1999 se na ní jezdily Světové poháry. V roce 2001 se uskutečnilo mistrovství světa, na kterém české barvy vybojovaly podle počtu medailí historický úspěch. V roce 2003 se na táborské trati jelo mistrovství Evropy, na kterém byl první Zlámalík, Bína dojel druhý.