Přes zimu na sobě poctivě pracoval. „Musím přiznat, že jsem dal přednost spíše sobě než trénování a docela jsem makal," usměje se. Sedlat bude opět motocykl jihočeské výroby VM, který se stal jeho srdeční záležitostí. Po roční pauze, kdy jezdil MX2, pak hlásí návrat do nejsilnější třídy MX1.

„Podařilo se nám přes zimu vychytat mouchy a motorku jsme posunuli hodně dopředu. Pracujeme na tom, aby umístění v první desítce mezinárodního mistrovství republiky nebyl jen nějaký blábol, ale opravdu jsem tam jezdil. Motorka funguje, já se cítím v pohodě a rychlost tam také docela je. Uvidíme, jak to půjde v sezoně," s optimismem hledí vstříc blížícímu se startu domácího šampionátu.

Letošní zimní přípravu považuje strakonický závodník za velice vydařenou. „Fyzičku jsem dělal s klukama v rámci tréninku. Na motorce jsem toho najezdil opravdu hodně, protože jsme potřebovali testovat motorku. Takže celou zimu jsem jezdil na ledu, na sněhu, na blátě. S motorkou jsem opravdu spokojen," chválí práci konstruktérů motocyklu Vladimíra Váchy a Bohumila Staši. „Zima byla relativně příznivá, takže jsme toho odzkoušeli skutečně hodně," chválí si.

Připravoval se prakticky výlučně v domácích podmínkách. Výjimkou bylo čtyřdenní krátkodobé soustředění v Maďarsku. „To bylo vrcholem zimní přípravy a vyšlo nám také podle představ. Rovněž zdravotně proběhlo všechno bez komplikací. To je také důležité. Jak na to jsme, to se ale ukáže až na prvním mistráku," říká Čadek směrem k úvodnímu závodu domácího šampionátu, který se pojede 3. května v Kramolíně. „Těším se na to a musím říct, že si to docela užíváme."

Kromě vlastního závodění se David Čadek pod pečlivým dohledem svého otce Jaroslava věnuje také své motokrosové akademii ve Strakonicích. „Máme stále nějakých deset až dvanáct kluků. Postupně se posouvají dopředu a hlavně nás to všechny baví," zdůrazní.

Právě radost ze sportu je v akademii na prvním místě. „To je to hlavní, že mě to baví. Rozhodně to není tak, že by mě akademie nějak živila. Snažím se dál předat klukům to, co mě naučil můj táta," říká.

O tom, že by si jednou založil třeba svůj vlastní motokrosový tým, Čadek příliš neuvažuje. „Je hrozně těžké v dnešní době na motokros sehnat peníze. Druhý problém je v tom, že většina mladých kluků nemá takové sportovní ambice, jaké by měla mít. To je podle mého názoru hlavní problém celého českého motokrosu. Málokterý kluk to má v hlavě srovnané a jde tvrdě za tím, co chce," míní.

Velkou radost mu dělají jeho dva malí svěřenci bratři Václav a Jan Janoutové. „Jsou ještě hodně mladí, je jim šest a osm let. Mají všechno před sebou, ale jsou to šikovní kluci. U nich je šance něčeho dosáhnout," věří.

Janoutové pochází z cyklistické rodiny. „Děda obou malých pilotů je cyklistický rozhodčí Miroslav Janout, který řídí i Tour de France. Ale hlavně táta s nimi výborně pracuje. Jezdí na kole, jsou dobří v gymnastice, umí lyžovat i bruslit. Prostě všestranní sportovci. To je pro motorkou obrovský vklad. Také už teď na ní správně sedí i stojí," chválí své mladé svěřence.