Volejbalový zápas s příběhem, který jen tak nevymyslíte. Do Českých Budějovic přijede klub ze Španělska. Ano. Z té země, která poskytla v minulých letech Jihostroji České Budějovice šikovného nahrávače. Jmenuje se Miguel Angel de Amo. Šikula, který se hodil pro výrobu reklamních videí, kterého publikum zbožňovalo. A hlavně. Uměl a umí nahrávat. "Není jednoduché na něm poznat, kam nahraje," myslí si rezervní českobudějovický nahrávač Matěj Emmer. Blokař Peter Ondrovič si nechává důležité informace pro sebe. "S Miguelem jsme toho hodně prožili, něco o jeho nahrávání vím," pousmál se rodák ze slovenských Malacek.

Ano. Důvtipnější čtenáři pochopili, že do Českých Budějovic přijede Miguel Angel de Amo. Los svedl proti sobě jeho bývalý klub (Jihostroj) s jeho současným (Guaguas). Zápas začne ve středu deset minut pod 17. hodině.

České Budějovice - Ostrava 3:1
Budějovice - Ostrava 3:1. První ztracený set nebolí, Jihostroj má tři body

Je to nejdůležitější utkání pro Jihostroj v této sezoně: "Pro nás je každý zápas ten nejdůležitější," brání své hráče před tlakem trenér Andrzej Kowal. "Prostě se koncentrujeme na nejbližší utkání a to je teď s Las Palmas."

Jenže tak jednoduché to není. Výjimečnosti středečního zápasu si nejde nevšimnout. Zaprvé přijede zmiňovaný Španěl, zadruhé jde o postup. Nevěříte? Počítejte s námi. Jasný je předpoklad, že Jihostroj musí vyhrát za tři body. Tedy 3:0 nebo 3:1. Pokud se tak stane, bude ještě spoléhat na klub Jastrzębski Węgiel, který by ideálně mohl vyhrát nad Lüneburgem také 3:0. "My se ale musíme dívat hlavně sami na sebe," opakuje trenér Kowal. Je jasné, že Las Palmas má silný tým. Má výborné útočníky z krajů hřiště, skvělí jsou i blokaři. A nahrávače dobře znáte," pousmál se dobře naladěný polský trenér Jihostroje. Co je za jeho úsměvem? Třeba i fakt, že konečně má k dispozici všechny hráče. "Jsme kompletní," potvrdil. "Eduardo Carísio je zpátky, spoléháme na něj," jmenoval brazilského nahrávače, který měl problémy se svalovým zraněním. "Je dobře, že po nemoci je zpátky také Oliver Sedláček," uvedl další velmi důležitý článek českobudějovické sestavy. Sedláčka trápila záda, pak viróza, teď je na sto procent zpátky. "To je ohromně důležité i pro přípravu. Musíme být kompletní, abychom mohli naplno trénovat."

V Las Palmas Jihostroj prohrál 1:3. "Doma jsme ale o hodně lepší," říká okamžitě a bez zaváhání trenér Kowal. "Tady vyhráváme. Zkusíme zvítězit tři nula i nad Las Palmas. Soupeř je silný, ale my máme velkou šanci na výhru."

Před posledním kolem zbývá souboj na dálku o třetí místo mezi Lüneburgem (6 bodů) a Jihostrojem (3 body). Třetí tým skupiny zamíří rovnou do čtvrtfinále Poháru CEV – druhé nejprestižnější klubové soutěže – které by znamenalo poměřit síly s dalším velmi kvalitním evropským klubem. Pro čtvrtého ve skupině cesta evropskými poháry končí. České Budějovice mají šanci na postup pouze v případě, že celek z Las Palmas porazí za tři body. Ideálně však bez ztráty setu. Právě poměr setů by totiž byl dalším kritériem, které by rozhodovalo v případě rovnosti bodů. Následně poměr vyhraných a ztracených míčů a posledním kritériem v případě shody jsou vzájemné zápasy.