Libuše Šafránková. Narodila se 7. června 1953 v Brně, zemřela 9. června 2021 v Praze. Česká filmová, televizní a divadelní herečka, manželka herce Josefa Abrháma a starší sestra herečky Miroslavy Šafránkové okouzlila několik generací. Charakteristický pro ni byl jemný dívčí vzhled i kultivovaný herecký projev.

Popularitu Libuše Šafránkové potvrzuje i výstava České televize a Strahovského kláštera. Podívejte se ve fotogalerii na dlouhou řadu, ve které fanoušci Libuše Šafránkové trpělivě čekali na vstup do zimního refektáře Strahovského kláštera. Původní termín ukončení, který byl plánovaný na 1. ledna, byl pro velký zájem posunut na 15. ledna 2023.

Vzpěrač Petr Pavlásek
Zemřel Petr Pavlásek. Viděl na vlastní oči zakuklené teroristy v Mnichově

Návštěvníci povedené výstavy nejspíš netuší, že na jedné z fotografií je i vycházející sportovní hvězda! Deníku se mezi stovkami zajímavých exponátů podařilo objevit fotografii (najdete ji ve fotogalerii u tohoto článku), na které je herečka s budoucím českým olympionikem Jakubem Prüherem!

Vodní slalomář Prüher a herečka Šafránková se společně setkali při natáčení komedie Svatební cesta do Jiljí. Ta vznikla podle stejnojmenné předlohy spisovatele Miroslava Skály. Aktéry byli snoubenci, kteří vyrazili na společnou dovolenou, aby si ověřili, zda se k sobě hodí. Josef Abrhám v roli statistika Tomáše Krchňáka „testovací" předsvatební cestu naplánoval do posledních detailů, ale živelnost jeho partnerky Petry všechny záměry systematicky ničila.

Trenér Miroslav Jirkal působil v Libanonu a Ivanem Haškem. Foto: Deník
Co si beru na sebe? Dám i na manželku, říká fotbalový expert Miroslav Jirkal

Filmaři využili Lužnici a Vltavu. S herci se díky tomu na plátně objevili vodáci a sportovci, například tehdy patnáctiletá Monika Jandová dublovala v náročných scénách Libuši Šafránkovou.  Zahrál si i Jakub Prüher. Ve filmu se několikrát mihne jako mladý vodák, třeba ve scéně s převrácenou lodí. S natáčením si spojuje úsměvné historky, které zmiňuje v článku Luboše Dvořáka: „Utkvěla mi třeba ta, jak moje sestra nachytala do láhve myši a přišla se s úlovkem pochlubit Libuši Šafránkové. Ta málem dostala infarkt," smál se Jakub Prüher, který v roce 1992 reprezentoval Československo na olympijských hrách v Barceloně. Závod mu nevyšel úplně podle jeho představ, obsadil 29. pozici. Jeho zásluhou ale mělo Československo o jedno účastnické místo na olympiádě navíc, takže Prüher má velký podíl na tom, že Lukáš Pollert vybojoval v roce 1992 na OH zlatou medaili.

Na svoji účast v olympijském závodě vzpomíná Jakub Prüehr dodnes, stejně jako na setkání s hereckou hvězdou Libuší Šafránkovou.