Motocykloví závodníci Jakub a Matěj Smržovi jsou dlouholetými patrony Centra Bazalka. Oba v loňském roce ukončili aktivní závodní kariéru. „My už helmy potřebovat nebudeme, tak ať teď chrání děti tady v Bazalce,“ nechal se slyšet při slavnostním předávání mladší z bratrské dvojice Matěj.

Sourozenecká dvojice nemohla do Bazalky dorazit jinak než na silném motocyklu, což se setkalo s velkým ohlasem osazenstva centra. „Rádi vás zase vidíme,“ zdravili nadšené děti.

Oba bratři už sice sami nezávodí, ale motocyklový sport samozřejmě opustit nemohli. Jakub Smrž působí od letošní jako manažer českého týmu ACCR Czech Talent Teamu – Willi Race, který startuje v mistrovství světa třídy supersport 300.

Matěj Smrž se vydal na funkcionářskou dráhu. Stal se předsedou komise silničních závodních motocyklů v Autoklubu České republiky a je členem stejné komise i v mezinárodní motocyklové federaci – FIM.

„Během své kariéry jsem utrpěl třikrát krvácení do mozku a díky těmto ochranným přilbám jsem se z toho vždy dostal bez vážných následků. Byl bych rád, aby tyto helmy chránily i děti v Bazalce. Všichni dobře víme, že tyto děti stejné štěstí jako já neměly, a přesně proto je potřeba udělat všechno, co jen jde, aby se jim v jejich těžké životní situaci dařilo lépe a měly přinejmenším pocit bezpečí a důvěry, “ říká Matěj Smrž.

Oba bratři začali s Bazalkou spolupracovat již v roce 2012. O tři roky později rozjeli vlastní projekt BěžímPro.cz Centrum Bazalka, v jehož rámci se rozhodli účastnit se běžeckých závodů pro dobrou věc. Mezi stálice patří Mattoni ½ maraton v Českých Budějovicích z okruhu závodů RunCzech, Winter Run, Night Run, Vltava Run.

Od roku 2016 organizují vlastní benefiční závod „Svatojánský kopeček“ ve prospěch Centra Bazalka ve Svatém Janu nad Malší. Svým příkladem motivovali celou řadu dalších běžců a fanoušků. Pro Centrum Bazalka získali téměř půl milionu korun, ale hlavně stovky dalších příznivců, kterým vlastním přístupem ukázali, že i děti se kombinovaným postižením si zaslouží důstojný život a profesionální péči. Veškeré prostředky získané z iniciativy BěžímPro.cz používá Centrum Bazalka na úhradu nákladů spojených s poskytováním fyzioterapie pro své klienty.

„Jakub a Matěj i při svém mimořádném časovém vytížení neváhají věnovat velkou část svého volného času a energie dětem s hendikepem, upozorňovat na jejich potřeby a snažit se zkvalitnit jejich život. A to vše s velkým nadšením, se skutečně otevřeným srdcem, s pokorou a s vědomím, že ne všem bylo na startovní čáře života dáno to nejdůležitější – zdraví,“ oceňuje ředitelka Centra Bazalka Vanda Polívková.