Jihostroj – Belchatow. Takové menu servíruje dnešní první kolo Ligy mistrů.
Pro všechny příznivce volejbalu by to měl být svátek.
Do Č. Budějovic totiž včera dorazil tým, který má mezi odborníky skvělou pověst. Hlavně ji mají hráči, kteří tým Skra Belchatow reprezentují.
„Ze šesti odehraných kol polské ligy máme natočeno pět zápasů," dokumentuje trenér Jihočechů Jan Svoboda, jak důkladnou přípravu pro svůj tým vytvořil.
Poláci v domácí nejvyšší soutěži letos ještě ani jednou neprohráli. Jen jednou přišli po vítězství 3:2 o bod.
Jihostroj je v tomto ohledu na tom lépe. V české extralize neztratil ani jediný bodík a vyhřívá se s plným bodovým počtem v čele tabulky.
Kdo je favoritem? O tom netřeba diskutovat. Kormidelník českobudějovického celku se pokusil vysledovat, v jaké základní sestavě polské družstvo nastoupí. „Je to těžké, otazníků je několik."
Dvanáctičlenný kádr je poskládaný z nejzářivějších evropských hvězd.
Těm jako pilíře vévodí dva Argentinci.
Nahrávač Uriarte a charismatický přihrávající smečař Facundo Conte.
„Na střídačce jsou další zatraceně dobří hráči," uvědomuje si trenér, který se svým výběrem bude čelit obrovské síle. Podle Svobody se nejčastěji letos objevuje u sítě tato základní sestava: Nahrávač Uriarte (Argentina), přihrávající smečař Facundo (Argentina), blokař Klos (mistr světa), univerzál Wlazly (mistr světa), smečař Wlodarczyk, blokař Lisinac (Srb).
A střídající?
Další hvězdy.
Třeba mistr světa Wrona, francouzský reprezentant Marechal, další vynikající smečař Winiarski.
Všechno v obraně jistí spolehlivé libero Piechocki.
„Statisticky by z prvních šesti zápasů měla být na hřišti zmiňovaná základní šestka, jak to ale bude v praxi, to teprve uvidíme," vyprávěl trenér Svoboda v okamžiku, kdy právě u videozáznamu rozebíral soupeřův servis.
„Jedna plachta, ostatní skáčou," konstatoval.
Kvalita podání?
Nadstandardní.
Po rozboru servisu se Svoboda chystal na velice důkladné prozkoumání přihrávky a pustil se do statistických údajů jednotlivých hráčů. „A pustím se do nahrávače a herního systému," říkal ještě v neděli večer.
Hledat protivníkovy slabiny je trenérovým úkolem. Možná se to podaří, kouč je bude hráčům opakovat, ale stejně záleží na konkrétních situacích přímo v zápase.
„Musíme jít do každé činnosti na hranici rizika," nabízí Svoboda recept. V lásce nemá výmluvy trenérů už před zápasem. Poraženeckou náladou rozhodně netrpí. Přesto si plně uvědomuje extrémní sílu protivníka.
„Pokusíme se Belchatowu znepříjemnit situaci v útoku, samozřejmě bude hodně důležité, jak se nám podaří vypořádat se servisem."
Jihostroj je, jako nejlepší český tým, stálým účastníkem Ligy mistrů.
Nejlepší bilanci měl v sezoně 2012/13, Tu připomíná tabulka základní skupiny v grafice na této stránce. Tehdy Jihočeši ze skupiny postoupili do play off poháru CEV.
A Belchatow?
To je jiná volejbalová káva.
„Tradičně prochází Ligou mistrů až do závěrečných kol," přitakává trenér. Jak ukazují statistické údaje v infografice, polské družstvo bylo v uplynulých pěti letech čtyřikrát účastníkem Ligy mistrů, jednou obsadilo třetí, jednou dokonce druhé místo!
Jihostroj hrál nejprestižnější evropskou klubovou soutěž za pět let dokonce pětkrát, o jednou víc než Belchatow, ale vybojoval ze třiceti zápasů jen tři výhry.
„Hvězdnější jména přivezlo do Českých Budějovic snad jen Cuneo," uvažuje trenér Jihostroje. „Silný byl také Novosibirsk, ale aktuálně si myslím, že Belchatow je ještě silnější."
Proč vyrazit na volejbal?
Motivů je několik.
„Budeme bojovat o co nejlepší výsledek," slibují domácí hráči.
Trenér Jan Svoboda všechny zajímavé momenty shrnuje: „Na jihu Čech bude hrát nejúspěšnější polský tým, v akci budou mistři světa, Belchatow je favoritem na celkové vítězství v Lize mistrů, dorazí dokonce nejlepší hráč světového šampionátu," upozorňuje na univerzála Mariusze Wlazlyho (194 cm).