Za návratem této tradiční disciplíny stojí opět parta kolem Zdeňka Simoty staršího. Ten se svými spolupracovníky uspořádal v únoru 2006 závod mistrovství republiky na rybníku Kamenný. Vyhrál tehdy Antonín Klatovský, když porazil hvězdného Rakušana Franze Zorna. Jejich souboj se vryl hluboko do paměti početnému publiku, který před šesti lety závod navštívilo.

Simota se rozhodl pokusit se v nadcházejícím zimním období tradici obnovit. „Už jsem o tom přemýšlel před dvěma roky. Kluk ale tehdy utrpěl těžký úraz a na pořádání závodu nebyl čas ani nálada,” připomíná karambol svého syna Zdeňka, jenž úspěšně jezdí klasickou plochou dráhu v barvách pražského Olympu.

Letos už by kromě počasí nemělo Simotu v pořádání závodu nic zastavit. „Plochou dráhu miluji. V Budějovicích měla vždy obrovskou tradici. Když jsme závod uspořádali naposledy, tak měl mimořádný ohlas a přišla spousta lidí. Proto do toho chceme jít letos znovu,” vysvětluje, proč se opět pustil spolu se svými nejbližšími spolupracovníky Antonínem Klatovským starším a Liborem Holubem do přípravy náročného podniku.

Nejistá je zatím lokalita, kde by se závod měl uskutečnit. „Rybník Kamenný by byl ideální, ale je tam velký problém s uzavřením celé Okružní ulice. Proto jsme se rozhodli hledat jinou alternativu,” nechce zatím prozradit, kde se ledové speciály představí. „Něco máme rozjednáno a budeme veřejnost včas informovat,” ujistí.

České Budějovice však nebudou jedinou lokalitou na jihu Čech, kde se pojedou závody na ledové ploché dráze. Už tradičně se ledové speciály představí také na rybníku Pařezitý v Růžené nedaleko Jistebnice.

V kalendáři zde figuruje hned úvodní mistrovský závod letošní sezony, který by se měl uskutečnit na Nový rok. „Je to možná netradiční termín, ale chtěli bychom z něj udělat tradici,” vysvětluje hlavní organizátor závodu Miroslav Topinka.

Ten má také dobrý důvod, proč sáhl hned po prvním dnu příštího roku. „První leden je jakousi zárukou, že budou k dispozici všichni naši nejlepší na čele s bratry Klatovskými,” zdůvodňuje.

Nový rok je tak trochu sázkou do loterie. „Dokud jsme to nevyzkoušeli, ta to těžko můžeme posuzovat. V Garmisch - Partenkirchenu se na Nový rok skáče na lyžích už dlouhá léta a chodí tam davy lidí. Třeba diváci najdou cestu i k nám,” věří.

Ledová plochá dráha je značně závislá na klimatických podmínkách. O tom už se speciálně v Růžené v minulosti mnohokrát přesvědčili. „Samozřejmě bychom chtěli závod odjet hned v prvním plánovaném termínu. Pokud by ale nebyl led, tak máme náhradní termín o týden později,” říká Topinka.

Prioritou letošní sezony je domácí šampionát jednotlivců. „Termíny závodů byly plánovány tak, aby byli k dispozici všichni naši nejlepší jezdci. K tomu se pokusíme sehnat kvalitní zahraniční jezdce,” uvádí Topinka. „Ono jich ale nebude třeba moc, protože základna u nás se značně rozrůstá. Zatímco na klasické ploché dráze jezdci ubývají, na ledech je tomu naopak,” nabízí Topinka zajímavý poznatek.

Na únor chystají v Růžené také mistrovský závod družstev. „Tam už není podmínka, že musí být k dispozici všichni naši nejlepší. Družstva už jsou trochu volnější,” uvádí.