V polovině června totiž KIN uspořádal mistrovství republiky staršího žactva a vrcholný mládežnický podnik proběhl prakticky bez jediného zádrhelu. „Řekla bych, že všechno proběhlo velice dobře a šampionát měl hladký průběh. Také na webových stránkách Svazu plaveckých sportů jsme četli o našem mistrovství jen samou chválu.  Organizačně jsme obstáli," libuje si předsedkyně Koh – i – nooru Eva Šmausová.

Uspořádat tak velkou akci není nic jednoduchého. „Už jenom ubytovat 382 závodníky a k tomu jejich doprovod, to opravdu není legrace. Vyšli nám vstříc v Domově mládeže v Holečkově ulici a v motelu Dlouhá louka. Spokojenost byla na všech stranách. Dobře fungovala i restaurace na bazénu, kde se většina účastníků stravovala, vzorně připraven byl rovněž samotný bazén," chválí Šmausová zabezpečení šampionátu.

Přesto jednu drobnou kaňku pořadatelé zaznamenali. „K menšímu incidentu došlo v pátek před mistrovstvím, kdy už se závodníci sjížděli. Pro trénink měli vyhrazené dvě dráhy, ale navíc si někteří kupovali normální lístky, aby si mohli zatrénovat a osahat vodu v našem bazénu. Jednu paní z řad veřejnosti při tom postříkali a ona si stěžovala, že si dovolili plavat mimo vyznačenou dráhu. Oni ale měli zakoupené klasické vstupenky, takže se nemuseli pohybovat pouze ve vyznačeném prostoru," uvádí Šmausová vše na pravou míru. „Jinak o přínosu tak velké akce pro město je zbytečné polemizovat. Všichni tady byli ubytováni, stravovali se tady a utratili nějaké peníze, které šly do městské pokladny," zdůrazní.

Mistrovství republiky se do Českých Budějovic vrátilo po třech letech. Naposledy se na jihu Čech uskutečnilo v únoru 2009 zimní mistrovství republiky mužů a žen. „Dostali jsme nabídku uspořádat žákovské mistrovství i na příští rok, ale teprve to zvážíme. Záležet bude hodně na postoji města a také vedení plovárny," přemýšlí.

Koh –  i –  noor je nejsilnější jihočeský klub i po sportovní stránce. V dosavadních mistrovstvích republiky mládeže vybojovali jeho plavci i s dálkovým plaváním už rekordních 45 medailí. „Jsme hodnoceni podle tabulek žákovského plavání jako třetí nejlepší klub v republice. Daří se nám plnit i limity pro reprezentační družstva. Čtyři naši závodníci se prosadili do juniorského národního týmu. Řekla bych, že dobře reprezentujeme město i celý Jihočeský kraj. Samozřejmě se nemůžeme srovnávat s fotbalem, hokejem a volejbalem, což jsou samozřejmě divácké sporty. Ale i my děláme vrcholový sport na slušné úrovně a navíc je plavání důležité i pro život každého občana."

Úplně růžově ale zkušená trenérka a funkcionářka budoucnost českobudějovického klubu nevidí. „Prostředky, které dostaneme od magistrátu města, nám nestačí ani na pokrytí pronájmu bazénu. Proto vybíráme dost vysoké členské příspěvky a uvidíme, jestli budeme schopni provozovat sport na takhle vysoké úrovni i nadále. Za podobných podmínek to asi dlouho nebude možné. A nebo budeme muset zamířit do jiného města. Plavecký stadion má sice v názvu právě slovíčko stadion, ale začíná sloužit spíše komerčním účelům," zlobí se Šmausová.

Největší hvězdičkou současného jihočeského plavání je jednoznačně Dominika Hovorková. Ta se na víkendovém juniorském mistrovství republiky dorostu v Brně blýskla ziskem čtyř medailí. Třikrát byla stříbrná a navíc přidala zlato na 1500 metrů v novém krajském seniorském rekordu 17:34,48.

Nyní ji čeká juniorské mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Istanbulu, kde poplave pět kilometrů. Poté absolvuje Evropský pohár v Nizozemí a vrcholem letní sezony na otevřené vodě bude v srpnu mistrovství světa juniorů v Kanadě. „Trénovat tak bude prakticky celé léto," konstatuje Šmausová. „Svůj podíl na výborných výsledcích má i vedení Obchodní školy v Husově ulici, kde Dominice vycházejí pro potřeby tréninku maximálně vstříc. Poděkování zaslouží především paní ředitelka Beníšková a paní učitelka odborného výcviku Švagrová," vzkazuje Šmausová.

Svůj talent potvrzuje také bratr Dominiky Hovorkové Ladislav, jenž si přivezl pět zlatým z mistrovství republiky dvanáctiletých. „Je hodně všestranný, což je v jeho věku velice důležité," všimla si Šmausová.

Do konce letní sezony čeká plavce ještě v polovině července mistrovství republiky mužů a žen v Praze – Podolí.