Pouze vítěz turnaje v Německu si zajistí letenky na turnaj do Tokia.

Utkání českého výběru proti domácímu týmu skončilo výhrou domácích Němcům 3:0. Trenér Michal Nekola pozval na důležitý turnaj také dvě opory českobudějovického Jihostroje.

Smečaře Petra Michálka a blokaře Radka Macha.

Mach měří 206 a Michálek 198 centimetrů.

„Bydlíme tady na hotelu spolu,“ usmívá se vždy velmi dobře naladěný Petr Michálek. Oba hráči se z prostředí Jihostroje znají naprosto dokonale, oba si i mimo volejbal vyhovují, oba mají přímo z Berlína ve svých osobních vzpomínkách zajímavou zkušenost. „Také jsme si na ni okamžitě při příchodu do haly vzpomněli,“ přikyvují oba shodně.

Jihostroj v roce 2012 nastoupil v berlínské obří hale proti domácímu týmu. Pod trenérskou taktovkou Jana Svobody byla základní sestava Českých Budějovic: Zapletal, Novotný, Mach, Sukuba, Pláteník, Rojas, na liberu působil David Juračka, střídali Habr a Kriško. Petr Michálek byl tehdy připraven na lavičce náhradníků.

V Německu začal v aréně obrovského favorita českobudějovický tým skvěle (16:12). V prvním setu byl jasně lepší (24:22). Do soupeřova pole sázel z postu přihrávajícího smečaře jednu ránu za druhou Peter Pláteník. Jak už to ve světě vrcholového sportu někdy bývá, právě tento hráč, který byl po utkání vyhlášen jako nejlepší muž celého střetnutí, neproměnil setbol a karta se naprosto obrátila.

Čtyři tisíce diváků (třetina kapacity obří haly) tehdy sledovaly statečný boj Jihostroje, který 25.10. 2012 skončil v Max Schmeling Areně výhrou domácího týmu 3:0 (25, 22, 20). Zajímavostí je, že na straně vítězů tehdy působil Martin Kryštof, volejbalista, který už několik let hraje velmi úspěšně na postu libera právě v českobudějovickém dresu. „Na ten zápas si pamatujeme velmi dobře,“ zopakovali Radek Mach a Petr Michálek, reprezentanti ČR, kteří se v olympijské kvalifikaci pokusí v následujících dnech o postupový volejbalový zázrak.

Jihočeši si v průběhu vánočních svátků rodinného zázemí moc neužili. Velmi brzy se vraceli do volejbalového kolotoče, spěchali na sraz národního týmu.

„Já ale byl o Vánocích doma, odpočinul jsem si, stihl jsem oběd, obě babičky i rodinu,“ usmívá se Michálek.