Jednám z těch, komu koronavisrus podstatně zasáhl do života i zaměstnání, je i fotbalový trenér Michal Krtek (33) z Dačic, který od loňska působí v kanadské metropoli v klubu Ottawa TFC, kde má na starosti několik žákovských týmů.

Už měl být dávno zpět v Kanadě, místo toho trčí doma v Dačicích a zápolí s covidem. „Odletěl jsem domů na Vánoce, a když jsem se měl vrátit, musel jsem podstoupit test na covid, který byl pozitivní. Přebukoval jsem letenku, ale i při dalším pokusu jsem měl pozitivní test, takže jsem odlet do Kanady musel opět odložit. Doufám, že na potřetí to už vyjde a tento týden konečně odletím,“ líčí Michal Krtek peripetie.

Smutnit však příliš nemusí, protože v ottawském klubu by teď stejně nikoho nepotkal. „Přestože v Ontariu není situace o nic horší než v závěru roku, kdy se při dodržování přísných opatření včetně měření teploty normálně trénovalo a hrálo, nyní z preventivních důvodů v celé oblasti vyhlásili až do 11. února lockdown, takže jsou uzavřena i veškerá sportoviště,“ upozornil.

To však neznamená, že by malí fotbalisté lenošili. „Hráči mají pět dní v týdnu pevně stanovený program, který se týká běhání, cvičení a dalších individuálních dovedností. Plní různé úkoly, které kontrolujeme. Setkáváme se při virtuálních trénincích přes aplikaci Zoom,“ vysvětluje, jak momentálně probíhá příprava v klubu, jenž registruje přes 2500 hráčů.

Když nyní může srovnávat, tvrdí, že Kanaďané se s dodržováním vládních nařízení vypořádali lépe než Češi. „Mají větší disciplínu, a tím pádem zákazy lépe snášejí. Ale možná to bylo dané i tím, že když ještě neplatil současný lockdown, tamní vláda povolila provoz sportovišť, neboť usoudila, že pohyb je výborná prevence proti jakékoliv nemoci,“ podotkl Michal Krtek.