Pořadatelem 82. ročníku této neoficiální motocyklové olympiády je Chile, kde na rekordně početné pole závodníků čekají náročné kamenité a písčité terény i výjezdy od hladiny moře až do hor v nadmořské výšce přes 1500 m.

Bez cizí pomoci

Pět dní stráví jezdci v terénu, aby se šestého dne utkali v závěrečném motokrosu. Každý z pěti úvodních dní obvykle obsahuje dvě až tři soutěžní kola se speciálními zkouškami, jejichž nesplnění je penalizováno trestnými body. Podle pravidel nelze měnit použité motocykly, dovoleno je pouze vyměňovat a opravovat některé díly, přičemž jezdci nesmí využít cizí pomoci.


Letos se s náročnými terény v okolí města La Serena na jihu Chile bude rvát rekordních 521 jezdců ze 30 zemí, přihlášeno je 20 seniorských a 15 juniorských týmů, pět družstev žen, 104 klubů a 20 jednotlivců převážně z exotických zemí. Oba české reprezentační týmy se do Chile vydávají ve velmi kvalitním složení.


Posledním českým úspěchem v seniorské kategorii zůstává bronzová medaile z roku 1994, kdy tým v americké Tulse nestačil pouze na vítězné Italy a stříbrné Švédy.

Písek jako mouka

V barvách české reprezentace nastoupí také strakonický nyní už exmotokrosař David Čadek, jenž se nám ozval z z exotické země. „Bydlíme v útulném hotelu tři sta metrů od pláže a osm kilometrů od startu soutěže. Je tady převážně zataženo, teploty kolem dvaceti stupňů. Už jsme si připravili a zajeli motorky,“ uvedl Jihočech, jenž má za sebou také prohlídku rychlostních vložek na úvodní dva dny. Jsou převážně na hodně hlubokém písku, který je jemný jako mouka,“ konstatuje.


Jinak ho Chile zatím dost zklamala. „Všude nepořádek, chatrče a pobíhající psi. Když jsem šel běhat, tak jsem narazil na mrtvé psi a na pláži dokonce i na mrtvé lachtany. Nikdo se nezabývá tím, aby to uklidil,“ nestačil se strakonický závodník divit.


Nyní už se soustřeďuje hlavně na pondělní ostrý start. „Každý den nás čeká šest měřených testů. Celkem to bude sedm hodin denně na motorce. Bude to hodně náročné, ale snad to zvládneme,“ přeje si před náročnou soutěží.