Mattoni 1/2Maraton České Budějovice (1.6.) slibuje velkou bitvu o další body do průběžného žebříčku EuroHeroes Challenge. Na místo činu se vracejí vítězové z loňska i noví vyzyvatelé.

Na jih Čech přijede obhajovat vítězství Brit Luke Traynor, který si drží skvělý osobní rekord 1:01:57 z Barcelony v roce 2018. Vloni se na stupně vítězů protlačil ještě doma ve skotském Glasgow, kde byl druhý a třetí místo si přivezl z půlmaratonu v Manchesteru. Rád také kombinuje silniční závody s krosovými. Běh v Česku pro něj bude vůbec prvním letošním půlmaratonem.

O další zlatý vavřín zabojuje vítěz Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary Ital Yassine Rachik, který dechberoucím způsobem ovládl závod a nikomu nedal šanci. Letos si navíc věří na celkové prvenství v sérii EuroHeroes Challenge. V Karlových Varech dokázal překonat při svém tamním debutu evropský rekord závodu a stlačil jej pod 1 hodinu 3 minuty.

Další cenné body do pořadí přijedou sbírat také Ukrajinci Roman Romaněnko, Mykola Iukhymchuk a irský vytrvalec Paul Pollock. Skvělou konkurenci ještě obohatí příjezd španělského rychlíka Jaumeho Leivy Beata, který zvládá půlmaraton za 1:02:29.

Obhájkyní hned dvou důležitých triumfů bude Moldavanka Lilia Fisikovici. Z Karlových Varů si přiveze slušnou formu, suverénně získané první místo i průběžné vedení v seriálu EuroHeroes Challenge. České Budějovice navíc miluje nejen kvůli krásnému prostředí, ale především proto, že tu má vzpomínky na loňské skvělé vítězství, které jí letos katapultovalo mezi hlavní favoritky. Je to navíc první sportovkyně Moldavska kvalifikovaná na olympijské hry v Tokiu 2020.

Fisikovici vyhrála ve Varech stylem start cíl. Tentokrát se očekává, že jí prověří výborně běhající Volha Mazuronak, trojnásobná šampionka Běloruska a čtvrtá žena Londýnského maratonu z roku 2016. Mazuronak už má za sebou řadu úspěchů a některé ve velmi extrémních podmínkách. Dokázala ovládnout velmi chladný maraton na Sibiři, první byla také naopak na sluncem spalujícím Kalifornském maratonu. V sezoně 2015 mimo jiné brala stříbro na Světových vojenských hrách.

Ukrajinský národní tým ve složení Viktoriya Kalyuzhna, Olga Skrypak, Olha Kotovska a Yulia Schmatenko naháněl Fisikovici už na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Na budějovickém závodu sestavu rozšíří ještě o zkušenou Daryu Mykhailovou. Až na Skrypak dokáží všechny zaběhnout půlmaratonskou distanci za méně než 1:12:30.

Českou stopu tentokrát ještě posílí po Sportisimo 1/2Maratonu Praha a Volkswagen Maratonu Praha domácí běžec Jiří Homoláč, který poté stihl ještě start na Extralize v Plzni a tento víkend se zúčastní i Poháru mistrů evropských zemí. V zádech bude mít také Víta Pavlištu, letošního českého maratonského mistra v osobním rekordu 2:16:30. Do EuroHeroes Challenge letos poprvé zasáhnou také David Vaš, Petr Pechek či bratrské duo Martin a Tomáš Edlmanovi. Osmé místo z Karlových Varů bude chtít vylepšit také Jan Kohut.

O titul nejlepší Češky Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice svedou souboj hned čtyři kvalitní závodnice. Nejmladší z nich Kristýna Dvořáková má osobní maximum má hodnotu 1:16:55 z Prahy, tento víkend jí ještě čekají kvalifikační závody v běhu do vrchu. V zádech bude mít velezkušenou Petru Pastorovou, která zatím odběhala všechny dosavadní závody RunCzech této sezony navzdory nabitému běžeckému programu. Do hry ještě zasáhne Radka Hanzlová s osobním rekordem 1:17:16 a Ivana Sekyrová, která si připíše také druhý start v letošních EuroHeroes.

EuroHeroes

EuroHeroes je iniciativa, kterou RunCzech představil v roce 2018 ve spolupráci s Evropskou atletickou asociací a snaží se podpořit talenty evropské atletiky a dále je rozvíjet v širším kontextu. Iniciativa EuroHeroes vznikla ze tří důvodů: Chceme, aby evropští atleti více vynikali na celosvětové scéně. Chceme oslavit skvělé lokální atlety. Chceme, aby měli evropští atleti fanoušky, kteří je znají a které inspirují k pohybu. EuroHeroes Challenge přináší speciální systém hodnocení jako součást běžecké série EuroHeroes, který motivuje zúčastněné běžce dokončit všechny 4 související závody - Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, Mattoni 1/2Maraton Olomouc, Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem.

Evropa byla dříve plná běžeckých idolů. Emil Zátopek, Paula Radcliffe, Stefano Baldini. A bude opět. Díky EuroHeroes