Ti smířlivější se nechali naočkovat. Hlavně kvůli zdraví, někteří ale také kvůli fotbalu. „Mám ho rád, chodím na něj padesát let, nechtěl bych se testovat před každým zápasem,“ říká jeden z nejvěrnějších fanoušků černobílého dresu.

Jak aktuální situaci vnímají přímo v klubu?

Řídí se platnými regulemi.

„Je to přesně tak,“ přikyvuje tiskový mluvčí SK Dynamo České Budějovice Aleš Strouha. „Každý, kdo vstoupí do areálu stadionu, musí prokázat bezinfekčnost.“

close Popis fotky: Sparta Praha - Dynamo České Budějovice - Utkání 6. kola první fotbalové ligy:Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, 28. srpna 2021 v Praze. Dávid Hancko ze Sparty (zády vpravo) přijímá gratulaci ke gólu od spoluhráče Davida Moberga Karlssona info Zdroj: ČTK zoom_in Popis fotky: Sparta Praha - Dynamo České Budějovice - Utkání 6. kola první fotbalové ligy:Sparta Praha - Dynamo České Budějovice, 28. srpna 2021 v Praze. Dávid Hancko ze Sparty (zády vpravo) přijímá gratulaci ke gólu od spoluhráče Davida Moberga Karlssona

A vracíme se zase na začátek. Odpůrce očkování na fotbal může, ale musí si zajistit platné dokumenty o bezinfekčnosti. „To je diskriminace,“ bouří se fandové na sociálních sítích. Někteří. Především ti, kteří patří mezi mladší ročníky a do očkování se moc nehrnou. „K tomu, aby fanoušek prokázal bezinfekčnost, je potřeba dokončené očkování, případně PCR nebo antigenní test, případně potvrzení o prodělaném Covidu v předešlých 180 dnech.“

Za dva roky, co se ve veřejném prostoru objevuje zatracený neznámý vir, už si ve sportovních klubech zvykli na ledacos. Na vzkazy, ale dokonce i na osobní návštěvy. „Občas se stane, že se nějaký odpůrce očkování a testování ozve,“ potvrzuje Aleš Strouha. A o čem je řeč?

Většinou si fanda, přesvědčený o své pravdě, vede svou. „Vyčítá nám, že nemůže na fotbal. Snažíme se mu ale vysvětlit, že toto nejsou naše pravidla, že jen dodržujeme nařízení Ministerstva zdravotnictví a Ligové asociace,“ dodal tiskový mluvčí SK Dynamo České Budějovice.

A tak se Jihočeši snaží eliminovat třecí plochy.

Jak? Čím? A kde?

„Před každým domácím zápasem umožňujeme fanouškům před stadionem absolvovat antigenní test,“ ukazuje Aleš Strouha na mobilní zařízení, kde se fotbaloví příznivci mohou v komfortním prostředí nechat otestovat. „Zabere to patnáct minut a fanoušci prakticky hned získávají potvrzení, které je opravňuje ke vstupu na stadion.“

Ani to ale některé fandy nepřesvědčí. „Za těchto pravidel na fotbal prostě nejdu. Nikdo mě tam nedostane.“ Tak zní třeba konkrétní vzkaz, který se objevil v jednom z komentářů na sociální síti facebook. Ani možnost testování u stadionu všem příznivcům nevyhovuje.

V jediném prvoligovém jihočeském klubu je na začátku sezony pozitivní atmosféra. Klub v domácím prostředí dvakrát vyhrál. Teplice porazil 1:0, stejným výsledkem skončil i duel s Libercem. Bohužel pozitivní po otestování na koronavirus byla i jedna fanynka.

Jedna jediná.

„U nás na stadionu jsme shodou okolností měli za celou dobu testování jeden jediný pozitivní případ, objevil se právě při posledním zápase s Libercem,“ potvrdil tiskový mluvčí.

„ Jednalo se o paní, která měla za sebou dvě dávky očkování, ale necítila se dobře a právě kvůli tomu na test před zápasem přišla.“

Tento test vyšel pozitivní.

„Jinak jsme za dobu testování u stadionu otestovali přibližně tisíc fanoušků a kromě tohoto jediného případu byli vždy všichni negativní,“ dodal Strouha.