Před rokem se volejbalisté českobudějovického Jihostroje vraceli po úvodních dvou zápasech finálové série na Kladně s většími nadějemi na úspěch. Tehdy vyhráli už první utkání, doma pak přidali další dvě vítězství a radovali se ze třetího mistrovského titulu v řadě.

Letos ale v semifinálové sérii s kladenskými vicemistry stejný výsledek nezopakovali. Sice začali výborně, když v prvním setu úvodního zápasu vyhráli 25:17, zbylých šest setů ale nezvládli a domů si tak přivezli porážky 1:3 a 0:3.

Série nyní bude pokračovat pod Černou věží v pátek a sobotu od 18 hodin. A pokud svěřenci trenéra Petra Broma nechtějí bojovat jen o bronz (pravděpodobně s Příbramí), budou muset doma zabrat.

Jaké bylo úvodní utkání očima univerzála Radka Motyse?
V prvním zápase na Kladně jsme začali dobře. Vytvořili jsme si náskok a drželi jsme je pod sebou. Soupeři se tolik nedařilo podání, na kterém mají hru založenou. Pak asi dostali pokyn od trenéra přitvrdit podání a začalo jim vycházet. Možná byl začátek zápasu z jejich strany trochu nervóznější, ale pak už se jim dařilo. Neměli jsme tak dobře přihráno, museli jsme útočit z těžších pozic a v tom nás Kladno přehrálo.
V sobotu jste prohráli jasnějším výsledkem. Čím to?
I když jsme prohráli 0:3, výsledek předvedené hře neodpovídá. Prohráli jsme těsně v koncovkách setů. Nicméně Kladenští vedou 2:0 v sérii a teď budeme hrát doma, ještě není nic ztraceno
Nezačínáte mít trochu strach z vyřazení a následného boje o třetí místo?
Určitě si nikdo nepřipouští, že bychom měli prohrát, i když víme, že to bude hrozně těžké. Série se hraje na čtyři vítězství, zatím dvě porážky nic neřeší. Musíme se snažit uhrát vítězství, pak budeme řešit, co dál. Vše je otevřené.
Vy jste chtěli při špatných statistikách Kladna na příjmu také sázet na podání. Nebyli jste tedy v tomto směru tak úspěšní jako Středočeši?
To je těžké. Jak jsem říkal, dostali jsme se do koncovek, ve kterých jsme dost podání kazili. Naopak oni přišli za vyrovnaného stavu za koncovou čáru, praštili do balonu a dali eso nebo nám alespoň hodně zaškodili.
Co považujete za rozhodující faktor porážek?
To si netroufnu hodnotit. Rozhodovaly maličkosti. Je pravda, že kdyby se nám povedlo dohrát jednu koncovku, mohlo být všechno jinak. Kladno mohlo znervóznět. Možná kdyby se i připojilo trochu štěstíčka… Ale nedá se nic dělat, na to nemůžeme spoléhat.
Jak byste ohodnotil váš výkon?
O tom bych raději nemluvil.
Nehrál jste podle vašich představ?
Můj výkon nebyl optimální, Jsem si vědom, že jsem na hřišti přes uhrávání těžkých balonů, a to se mi nedařilo. Jsem si vědom, že to bylo v mých silách.
Co očekáváte od zápasů v domácím prostředí?
Budou probíhat v podobném duchu jako na Kladně. Vedou v sérii dva nula, nepotřebují nic měnit, takže nějakým způsobem se na ně budeme připravovat úplně stejně. Víme, že mohou rozhodnout utkání jeden dva balony Zkusíme to zlomit.
Kladno podle vás nemusí ve hře nic měnit, co změní Jihostroj, aby sérii otočil?
To je otázka spíše na trenéra. Musíme zapracovat v obraně, protože jsme toho moc nezablokovali. To se ale odvíjí od podání a soupeřovy nahrávky.
Málo ubráněných míčů na vaší straně je hlavně zásluhou slovenského nahrávače Skladaného?
Přesně tak. I když se nám podařilo zatlačit Kladno podáním, dokázal jim dobře spravit nahrávku, tím pádem měli jeho spoluhráči jednodušší pozici v útoku. Myslím si, že také dobře zahrál univerzál Svoboda.
Fanoušci se za vámi opět vydali do haly soupeře, vnímali jste jejich podporu?
Byli úžasní jako vždy. Přijelo jich hodně, jen nás mrzí, že jsme jim nemohli dopřát vítězství.
Tak se jim odvděčíte tedy v pátek a sobotu?
Pevně v to věříme a uděláme pro to vše.