A Jihostroj Č. Budějovice do ní vstupuje z pozice favorita. Trenér Petr Brom věří, že jeho tým se fo finále probije. Naposledy si zvedl sebevědomí v přípravném utkání, když v úterý porazil doma Příbram 4:1.

Příprava vám pomalu končí. Jaký byla a co napověděla o této sezoně?
Dělali jsme hodně fyzičky, letos jsme přípravné období trochu pozměnili. Uvidíme, co nám přinese. Nyní už dopilováváme věci, které nás trápí.

Které to jsou?
Rezervy máme všude. Jsem člověk, který asi nebude nikdy spokojený, ale zlepšit bychom se měli na přihrávce a v mezihře. Co se týče obrany, herní posun tam je. Letos chceme také více zatlačit soupeře na podání.

Bude tedy vaší hlavní zbraní tvrdý servis?
Pokud dobře přihrajeme, tak se budeme opírat o útok a servis.

Takže jste na něm zapracovali více než v předchozích sezonách?

Ano. Když se podíváte na mezinárodní volejbal, tak zjistíte, že všichni odstoupili od skákaného podání a dávají těžké plachtící. Na to my lidi máme, třeba Mach nebo Sukuba, ten umí kombinovat oboje. Navíc k tomu Motys, Sládeček, Smrčka, ti umí dát ránu. Ve většině zápasů musíme tlačit na servisu, to bude naše taktika.

Zakládáte si na respektu a v každém přípravném utkání nerad prohráváte. Vybudoval si Jihostroj před začátkem extraligy respekt u soupeřů?
Nedokážu si představit, že nám bude jedno, zda v přípravě prohrajeme. Vím, je to příprava, ale vyhráli jsme v Liberci nad Duklou, také nad Zlínem a Příbramí. Je jasné, že liga bude něco jiného, ale v těch hlavách, a hlavně u soupeře, výsledek zůstane.

Hned v úvodu soutěže vás čekají těžcí soupeři z Ostravy a Kladna, mohou se diváci těšit na vítězství?
Mám zkušenost, že jsou první zápasy nervózní. Navíc máme hned jedny z nejtěžších soupeřů. Budeme se muset uklidnit a hrát svou hru. V říjnu hrajeme pět zápasů doma a všechny chceme vyhrát. Nic jiného nebereme, v hlavách to máme srovnané.

Na co ještě byste nalákal fanoušky?
S příchodem nových hráčů, hlavně Argentince Torcella, jsme změnili trochu styl hry. Rychlost, variabilitu, diváka bychom chtěli pobavit. Dva měsíce jsme pracovali na rychlejším útoku, záležet bude na přihrávce.

Prozradíte už nyní, kdo se objeví v základní sestavě?
Neprozradím. Chtěli jsme před sezonou rozšíření kádru, to se povedlo. Na téměř všech postech jsme silnější, hráči si uvědomují, že konkurence je nyní větší.

Hlavně na bloku je přetlak kvalitních hráčů. Bude hrát roli fakt, že jeden z trojice Sukuba, Smrčka a Mach je kapitán a druhý má zkušenosti z Francie? Zbude tedy Černý Petr na nejmladšího Macha?
Vůbec ne. Tihle tři, protože kvalita je u nich opravdu velká, se budou pravidelně střídat.

Cíl daný vedením, tedy postup do finále, je určitě reálný, že?
Určitě je splnitelný. Ale opakuji, že sezona nebude jednoduchá. Týmy se změnily, hráči se přesouvali. Myslím, že všichni, včetně mě, přes maséra po hráče, se chceme dostat do finále. Ale takovou vizi mají další čtyři mančafty a teprve uvidíme, jak se vše bude vyvíjet.

Jaký je program Jihostroje před prvním čtvrtečním utkání s Ostravou?
V pátek ještě normálně odtrénujeme, sobota neděle je volná, pak už nastartujeme v pondělí herní přípravu. Hrajeme vždy čtvrtky a soboty, ten rytmus bude vždy stejný.