A v krajském městě se nyní nově utváří ještě družstvo basketbalistů. Jeho základ tvoří hráči florbalu na vozíku, ale k týmu se mohou přidat i další zájemci o tento sport.

K prvnímu tréninku se minulou neděli v tělocvičně základní školy v Kubatově ulici sešla šestice českobudějovických hráčů.

Bohaté zkušenosti s basketbalem má jen František Šindelář, který hrál dva roky profesionální vozíčkářský basketbal v Itálii.

U nás je basketbal handicapovaných stále v plenkách, ale ve státech, jako je například zmíněná Itálie či Německo, se hrají profesionální ligové soutěže. Tu italskou si vyzkoušel právě Šindelář, ostatní jeho kolegové z českobudějovického týmu Štírů jsou nováčky, kteří ovšem sbírají vavříny ve florbalových soutěžích a nyní si chtějí vyzkoušet další sport.

„Z prvního tréninku jsem měl jen samé pozitivní pocity. Je to zase jiný druh pohybu. Musím říct, že basketbal mě bavil, je to pro mě nová výzva,“ svěřil se se svými prvními dojmy dvacetiletý mladík Adam Šimonek.

S florbalem začal v týmu českobudějovických Štírů teprve předloni. Šimonek prokázal ohromný talent a kromě toho, že se stal oporou Štírů, na srazy ho začali zvát i stavitelé reprezentace. Adam Šimonek loví medaile také v plaveckých bazénech a nyní touží vyzkoušet i basketbal.

Protože však on ani většina jeho spoluhráčů s tímto sportem zkušenosti nemají, přijeli českobudějovické hochy podpořit na první trénink handicapovaní basketbalisté z Pardubic.

Ti patří k zakladatelům vozíčkářského basketu v republice a sami mají zájem, aby se tento sport šířil dál. V současné době v Čechách působí tři basketbalová mužstva a konkurence je pochopitelně vítána.

Do Kubatovky přivezli pardubičtí hráči i svého trenéra Jaroslava Mence, který je rovněž trenérem basketbalové reprezentace vozíčkářů. Ten také společný trénink vedl. „Ukázal nám spoustu nových věcí, které jsme dosud neznali, a chtěli bychom mu za to poděkovat,“ oceňuje Adam Šimonek obětavost pardubického kouče, jenž si udělal v neděli čas a přijel poradit do Českých Budějovic začínajícím basketbalistům.

Prvním tréninkem aktivita českobudějovických sportovců neskončila. Florbalisté na vozíku to s basketbalem myslí opravdu vážně. „Oslovili jsme vedení místního basketbalového klubu Tigers, pod jehož hlavičkou bychom rádi hráli. Už jsme si na toto téma sedli a pohovořili se šéfem klubu Tomášem Hejpetrem,“ říká Šimonek.

Českobudějovičtí hráči se chtějí nyní scházet dvakrát týdně. Jeden trénink se hodlají věnovat florbalu jako dosud a druhý trénink se budou věnovat basketbalu. Na podzim by se rádi zapojili do basketbalových soutěží.

„Myslím, že ty dva sporty se budou dobře doplňovat. Při basketbalu získáme dovednosti, které uplatníme i ve florbale. Zejména práce s vozíkem je u basketu složitější a to se nám bude při florbalu hodit,“ doufá Adam Šimonek.