Opomenout ale nelze ani ženské družstvo, které do první ligy postoupilo přes baráž už loni a rozhodně se ve druhé nejvyšší soutěži neztratilo. Ve své první sezoně obsadilo slušivé sedmé místo. „Zachránili jsme se úplně bez problémů, takže sezonu hodnotíme jednoznačně kladně,“ tvrdí spokojená trenérka Pavla Lieblová.

Ženský tým pod křídly Štírů vznikl před čtyřmi roky. A výkonnost šla až nečekaně rychle nahoru. Po dvou sezonách ve druhé lize (třetí nejvyšší soutěž u nás) přišel v té třetí postup do ligy první. „Přitom jsme začínali s holkama, které z devadesáti pěti procent nedržely hokejku v ruce,“ usměje se trenérka při vzpomínce na úplné začátky.

Po počátečních náborech se začala základna rozrůstat. „Hlásily se nám holky, které už někde florbal hrály a přišly třeba do Budějovic studovat. K tomu přivedl vždycky někdo své známé, takže jsme postupem času dali dohromady kvalitní družstvo,“ pochvaluje si Lieblová.

V nejmladších kategoriích trénují zájemkyně o florbal s chlapci. „Začínáme ale pracovat s holkama samostatně, aby pak mohly plynule přejít mezi ženy,“ leží Lieblové na srdci kromě žen i mládežnické kategorie.

Věkový průměr ženského týmu je docela vysoký. „Máme tam mladé holky, ale také řadu ženských přes třicet let. To je většina těch, které stály u začátků našeho družstva.“

Ženský tým Štírů trénuje dvakrát v týdnu. „Pro příští rok ale chceme ještě jeden trénink navíc přidat. Uvidíme, jak se nám podaří sehnat haly,“ říká trenérka, jejíž tým hraje své mistrovské zápasy ve Sportovní hale. „Ale jenom pokud je tam volno. Jinak má přednost volejbal i další sporty. Občas hrajeme v Týně, v Kaplici nebo i v Třeboni,“ vypočítává.

Tréninkové jednotky absolvují Štíři v halách na Meteoru a v Nových Hodějovicích. „Na trénink se bohužel do Sportovní haly nedostaneme,“ posteskne si.

V první lize se chtějí Štíři zabydlet a tiše přemýšlejí i o extralize. „Proč o tom nepřemýšlet,“ zasní se Lieblová.

Její svěřenkyně totiž jako nováček zvládli premiérovou sezonu v první lize úplně v pohodě. „Hlavně jsme se chtěli vyhnout sestupovým příčkám, abychom nemuseli hrát baráž o záchranu. V průběhu sezony se nám začalo dařit a ambice pomalinku stoupaly. V poslední zápase sezony jsme bojovali dokonce o pátou příčku. To nám bohužel nevyšlo, ale sezona to byla velice úspěšná,“ chválí si trenérka.

Divácká kulisa na zápasech prý velká nebývá. „Hlediště úplně prázdné není, ale většinou jsou to kamarádi a známí,“ připustí. „Vyloženě veřejnost na florbal nechodí.“

V Českých Budějovicích hrají ženský florbal kromě Štírů ještě Lvice a FBC. Určitá rivalita mezi kluby prý pochopitelně funguje. „Když jsme hrávali ještě druhou ligu, tak to se Lvicemi byla pořádná derby. Byla to hodně prestižní záležitost,“ usměje se trenérka.

Druholigové derby mezi Štíry a Lvicemi se v příští sezoně bude hrát opět. „Rozšiřuje se naše základna takže zakládáme béčko, které bude druhou ligu hrát,“ vysvětluje šéfová štírské lavičky.
Lieblová se trenérského kormidla nechopila úplně dobrovolně. „Ještě loni jsem hrála, ale pak jsem měla úraz, takže jsem vlezla na střídačku,“ vysvětluje svou cestu k trenérskému řemeslu.

Trénovat ženský tým není nikdy nic jednoduchého. „Ale holky poslouchají. S tím není problém. Tým šlape nejenom na hřišti a na trénincích, ale i mimo něj. Je to tým se vším všudy,“ nemůže si vynachválit svůj kolektiv.

Florbal je moderní sport, ale není v něm nouze ani o úrazy. „Největší nápor je na kolena a kotníky. Řada hráček nosí ortézy a jsou to i hodně mladé holky,“ přikývne.

Ve většině sportů není příliš populární post gólmana. U florbalu je to podobné. „U řady týmů to funguje tak, že někdo prostě do branky jít musí. U nás se vždycky našel někdo, kdo do branky vlezl dobrovolně a rád. Moc gólmanů ale není. To je pravda,“ připustí. „My máme jednu gólmanku. Pokud by se jí něco stalo, tak se musí obléknout a odchytat to některá z hráček. Hodláme to ale do budoucna nějak řešit,“ ujišťuje
.
Míček na florbal je poměrně tvrdý a zásah s ním pořádně štípne. „Modřiny jsou na denním pořádku,“ usměje se trenérka.

Sezona florbalistkám sice skončila, ale trénují až do konce dubna. „Do poloviny května budou mít holky absolutní klid, aby si odpočinuly od hokejek a od běhání. Pak začneme letní přípravu,“ říká.

Velkou událostí pro celý jihočeský florbal bude první ročník velkého turnaje žen a juniorek, který se bude v českobudějovické Sportovní hale hrát 5. – 6. června. Jeho pořadateli budou Štíři ve spolupráci se Lvicemi. „Pozvali jsme i extraligová družstva. Uvidíme, kdo přijede. Přece jenom je to první ročník a některé týmy možná budou vyčkávat, jak premiéra dopadne. Snažíme se ale udělat velký turnaj. Snad se nám to podaří,“ přeje si.

Začátek další sezony je v září. „Přes prázdniny budeme poctivě trénovat, abychom byli na začátek soutěže dobře připraveni. Chtěli bychom v první lize hrát minimálně v první polovině tabulky,“ naznačuje Pavla Lieblová smělé plány pro příští sezonu.