Jméno Jan Pasák je povědomé především příznivcům fotbalu. Problémy s kotníky však jeho kariéru předčasně ukončily a Jan Pasák se nyní aktivně věnuje triatlonu. Zazávodil si i v Hlincově Hoře na jednom ze závodů Jihočeského poháru.

Jak jste si na Hlincově Hoře zazávodil?
Je tady velice krásné prostředí na všechny tři disciplíny. Závodil jsem tady už minulý rok a těšil jsem se i tentokrát. Vyhovuje mi také to, že se tady jezdí na horském kole, silničář nejsem. Na horském kole si myslím, že jsem docela silný. Užil jsem si to.

Sportovní fanoušci vás znají jako fotbalistu. Jak jste se dostal k triatlonu?
Před dvěma roky jsem se byl podívat v Prachaticích na závodu Xterra. Skončil jsem s fotbalem, protože jsem měl problémy s kotníky a bez sportu nemůžu být. Triatlon mě nadchnul a Xterra se pro mě stala výzvou. Vloni jsem si vyzkoušel kratší závod a letos bych rád zkusil ten hlavní.

S fotbalem jste skončil ze zdravotních důvodů. Triatlon je k tělu šetrnější?
Při fotbale často měníte směr pohybu, tím hodně trpěly kotníky. Měl jsem několik výronů a vazy už byly hodně vytahané. Triatlon je k nohám šetrnější. Běháte rovně bez změn směru a kolo kotníky posiluje.

Nebýt těch problémů, fotbal byste hrál dosud?
Nepochybně. Fotbal jsem hrál 34 let a nebýt těch zdravotních problémů, hrál bych ho určitě dodnes. Na druhou stranu jsem ale rád, že jsem se na triatlon dokázal přeorientovat. Není to jednotvárný sport. Musíte trénovat tři disciplíny a to se mi líbí.

Díky fotbalu máte předpokládám nejvíc natrénováno v běhu. Je to vaše nejsilnější disciplína?
Je pravda, že běh nemusím moc trénovat. Stačí jednou týdně. Nejtěžší je pro mě plavání, protože jsem nikdy neplaval. Ani mě, musím přiznat, moc nebaví. Kolo je také dřina, ale baví mě.

Na plavání se tedy musíte v tréninku zaměřovat nejvíce?
Do vody se snažím alespoň dvakrát týdně dostat. Na Xterra se poplave kilometr a půl, což bude hodně náročné. Doufám, že budou povolené neopreny, protože mi hodně pomáhají. Trénovat se ale snažím bez nich. Když přeje počasí, chodím plavat do Křišťanovického rybníka, kde se také Xterra bude plavat.

Fotbal stále patří mezi vaše oblíbené sporty?
Na fotbal jsem rozhodně nezanevřel. Třeba mistrovství světa jsem sledoval pozorně.

Na trávnících už vás nějakou dobu nevídáme. Můžete ve stručnosti připomenout vaši fotbalovou kariéru?
Dostal jsem se do dorostu Dynama a později i do ligového A-týmu. Zažil jsem tehdy Poborského, Váchu či Povišera. V bráně chytali Jaromír Blažek a Radek Černý. Hezky se na to vzpomíná, jenomže pak přišlo zranění a nakonec jsem skončil v Třeboni.

Nejlepší fotbalová léta jste tedy prožil v Českých Budějovicích?
To bych neřekl. Nejlepší léta jsem zažil pod trenérem Dejmalem právě v Třeboni. Byla tam výborná parta. Postoupili jsme do třetí ligy a rok jsme pak hráli i druhou nejvyšší soutěž.

Co říkáte tomu, že se na jihu Čech opět hraje první liga, budete zápasy navštěvovat?
Návrat Dynama do první ligy mě těší, ale navštěvovat zápasy, na to nezbude moc času. Musím se věnovat taky rodině. Mám dvě děti, starší závodí na horském kole a mladšímu je rok a půl. Kromě toho chodím do zaměstnání a po večerech pak trénuji. Jsem vděčný manželce, že mi nechává určitou volnost, abych se mohl svému koníčku věnovat. Ona je také sportovně založená a tím je to všechno snadnější.

Znáte se osobně s Petrou Krejčovou, která se minulý měsíc nešťastně zranila po pádu z kola během závodu v Holubově? Co byste jí vzkázal?
Trochu ji znám především prostřednictvím Honzy Hrona, který se s ní připravoval na Mallorce. Vím, že Petra triatlonu obětuje maximum a přál bych jí, aby se z toho brzy dostala a mohla zase sportovat. Poslední zprávy od Honzy, které jsem slyšel,  zněly docela optimisticky.