Závod s kvalitní mezinárodní účastí byl zárověň americkou kvalifikací na říjnové mistrovství světa v duatlonu v Richmondu ve státě Virginia. O průběhu závodu v extrémně náročných klimatických podmínkách jsme informovali, Pavel Frlich přidává i další zprávy. „Takovýchto závodů se obvykle nezúčastňuje široká veřejnost jako při klasických silničních závodech, většinou jde o specialisty. Proto mě mile překvapil relativně vysoký počet startujících, ale hlavně pak kvalita startovního pole.“ Závod vyhrál jihoafrický reprezentant Jason Spong v čase 2:43:39 hod. „Vítězný Jihoafričan patří mezi absolutní světovou duatlonovou špičku a rovněž tak i druhý v cíli Američan Jeffrey. Oba umějí maratón kolem 2:20 hod. a budou jistě patřit na podzimním mistrovství světa k těm nejlepším.“


Zejména v běžecké části ukázal jihočeský vytrvalec své hlavní přednosti - při prvním běhu měl třináctý čas, při druhém běhu dokonce pátý nejrychlejší čas. „První běh jsem se snažil běžet spíše opatrněji, přeci jen šlo o můj první duatlon a při těch vysokých teplotách přes třicet stupňů jsem nechtěl nic riskovat.“ S umístěním těsně za první desítkou byl Frelich po úvodním běhu spokojen. Na kole se ale výsledkovou listinou propadl. „Bylo hodně znát, že s cyklistickým tréninkem jsem začal vlastně až letos na jaře, takže s těmi nejlepšími se nemohu měřit.“ Radost měl Jihočech z toho, že v závěrečném běhu dokázal svou ztrátu z kola částečně vymazat. Závod mu ukázal kde má největší rezervy. „A podle toho chci teď zaměřit svůj další trénink“.


Pavel Frelich přes léto plánuje soustředit svoji přípravu zejména na cyklistický trénink. Ze závodů se chystá absolvovat začátkem srpna prestižní půlmaraton v New Yorku. Na startu by neměl chybět ani dvojnásobný olympijský vítěz a čerstvý dvojnásobný držitel světového rekordu z mítinku Zlatá tretra v Ostravě Etiopan Haile Gebrselassie. „Pro mě by to byla samozřejmě obrovská čest se postavit na start s tímto legendárním běžcem,“ dodává českobudějovický atlet Pavel Frelich.