„Byli mezi námi reprezentanti, kteří jezdí i veteránské závody Evropského a Světového poháru,“ přibližuje atmosféru sáňkařského setkání čtyřiašedesátiletý Jan Puchinger z Č. Budějovic.

Ten se poprvé na závodní sáňky posadil už před půl stoletím, před pár lety se ale zase k sáňkování vrátil. Byť na veteránské úrovni: mj. byl letos v mezinárodním závodě veteránů ve Smržovce pátý.

Mezi třemi desítkami sáňkařských nadšenců bohužel chyběli pozvaní zájemci o tento sport z Frymburka. „Zřejmě jim do toho něco vlezlo,“ přemítá Puchinger, dle něhož zmíněná parta z Frymburka pořádá spíš jako recesi každý rok závody na tzv. ruských bobech. „Závodní saně sice na vlastní oči ještě neviděli, i tak by ale chtěli ve Frymburku postavit sáňkařskou dráhu,“ uvádí Puchinger, jenž pro ně dvoje sáně tudíž dává dohromady. „Přijdou tak na sto padesát tisíc, takže by na začátek měli docela slušný dáreček, ne?“ usmívá se.

Zmíněný závod ruských bobů Puchinger bere s mírným nadhledem. „Tři neděle připravují dráhu, sjedou si dvě hodiny, a to je všechno,“ říká a dodává, že kdyby frymburská parta tři týdny věnovala dráze pro závodní sáňkování, mohla by dráhu využívat celou sezonu. „Kdyby do toho chtěli skutečně jít, dala by se postavit sáňkařská a bobová dráha se skeletonem. Dneska bobisté shánějí dráhu po celém světě, a kdyby ve Frymburku bylo pro začátek na boby třeba i jen dvě stě metrů, všichni by jezdili trénovat sem,“ tvrdí Puchinger, jemuž by se prý ve Frymburku líbila sáňkařská a bobová dráha na Martě, kde je i lyžařský vlek.

Všechno ale zatím stále je jen na úrovni záměrů a sondáží. „Bylo by třeba, aby kluci z Frymburka jasně řekli, že do toho půjdou, aby sem pak přijeli lidi z Prahy nebo Liberce, kteří budou mít i pravomoc o této myšlence konkrétně jednat,“ uzavírá zážitky z Přídolí neúnavný propagátor sáňkování Jan Puchinger.