Grappling je způsob zápasu, ve kterém má zápasník za cíl dostat svého soupeře do situace, kdy ho svým tlakem nutí souboj vzdát. Využívá k tomu techniky označené anglickým výrazem submisson. Jde primárně o techniky z boje na zemi – páčení (zámky), škrcení, lámání. Grappling je v podstatě sportovní verzí MMA, která nepovoluje údery a kopy. "

Organizace Grappling Rivals vznikla vlastně teprve nedávno. Před rokem. "Jedním z moderních úpolových sportů je grappling," vysvětluje za pořadatele prestižního turnaje Jakub Houra. "V graplingu jde především o donucení soupeře vzdát se pomocí verbálního projevu, či poklepání na soupeře."

Tomáš Sivok bude hostem pořadu Hvězdy v prachu
Potvrzeno! Tomáš Sivok bude hostem dalšího dílu pořadu Hvězdy v prachu

Proč vznikla organizace Grappling Rivals? "Protože v naší části republiky žádné podobné závody nejsou, rozhodli jsme se založit organizaci a začít pravidelně pořádat turnaje. Naším cílem je tento sport dostat mezi širší veřejnost i v Českých Budějovicích a okolí. Jedná se totiž o bez úderový bojový sport, umění, který je vhodný pro každého bez ohledu na věk či pohlaví a je relativně bezpečný."

První kolo se uskutečnilo v říjnu 2023, teď se o slovo hlásí další ročník. Konkrétně k turnaji 30.3. 2024 doplňuje Kristýna Sovová: "Turnaj bude opět mezinárodní a tentokrát bude speciální pyramidou šestnácti nejlepších grapplerů z Evropy, kteří se utkají o pět set euro."

Vyrazíte v sobotu do haly Jihočeské univerzity na grappling?