Ačkoli se šplhu začal věnovat až loni, hned při své první účasti mezi elitou suverénně vybojoval v dorostu titul mistra ČR!

Triumfu českobudějovického mladíka vedle početných diváků přihlížela i řada šplhačských osobností v čele s nestorem českého šplhu Bedřichem Lovákem a dlouholetým držitelem světového rekordu na osmimetrovém laně Martinem Masárem z Bratislavy.

V dorostenecké kategorii se představilo devět závodníků, takže všichni mohli odšplhat tradiční čtyři plnohodnotná kola. Podle webových stránek mistrovství republiky se sice před letošní sezonou zdálo, že všichni nadějní dorostenci odrostli a že na krátkém laně tudíž žádné hodnotné výkony nebudou, jenže v každém závodě se objevil nějaký nadějný dorostenec a dlouho nebylo jasné, kdo by mohl být na mistrovství v roli favorita.

Až na poslední Velké ceně letošního roku v Písku zazářil do té doby v českém šplhu neznámý Vladimír Kratochvíl z Č. Budějovic. „Celou sezon
u se připravoval v ústraní, ale v Písku se časem 3,66 vteřiny pasoval do role jasného favorita,“ objevilo se na zmíněných webových stránkách.
A na mistrovství Kratochvíl ukázal, že ani poslední měsíc od Písku v tréninku nepolevil a závod suverénně vyhrál časem 3,38! Tímto výkonem se dostal na úroveň Tomáše Petra z Brna, jenž vládl soutěžím dorostu po dobu čtyř let. Jenže Kratochvíl se ke srovnatelné výkonnosti dopracoval daleko rychleji.

Vladimír Kratochvíl se prvně závodu ve šplhu zúčastnil loni v Písku, kam se vypravil i letos a hned vyhrál a zmíněným časem 3,66 ještě všechny šokoval. „Ten čas překvapil i mě samotného, stejně jako to, že mě všichni rázem pasovali na jasného favorita šampionátu,“ usmívá se mladý závodník, jenž se role favorita ale nezalekl. „Spíše mě to naopak nakoplo a motivovalo,“ tvrdí.

Přitom šplh v Č. Budějovicích nemá tradici ani žádné zázemí. „Naštěstí v sokolovně mi vyšli vstříc a po prázdninách zde instalovali osmimetrové lano,“ pochvaluje si pochopení v Sokole Č. Budějovice, ve kterém se při gymnastice v závodě všestrannosti ke šplhu dostal. „Že v Písku bude závod ve šplhu, jsem se náhodou dozvěděl od kamaráda,“ přibližuje své začátky v tomto kdysi olympijském sportu.

Chodil trénovat až po škole. „A sám, žádného trenéra nemám,“ podotýká a dodává, že podle jeho soudu ve šplhu zazářil díky gymnastice v Sokolu. „A taky asi díky tomu, že se aktivně věnuji horolezectví,“ přidává další zajímavost ze svých sportovních aktivit.
První titul mistra ČR byl pro Vladimíra Kratochvíla mezi dorostenci zároveň i poslední. „Přecházím do mužů, ale ten titul mě natolik motivoval, že se určitě budu šplhu věnovat dál,“ slibuje student gymnázia v Jírovcově ulici.

HISTORIE

Šplh byl jednou z disciplín prvních olympijských her novodobé historie, kdy závodníci šplhali do výšky 14 m, kromě dosaženého času se hodnotil i styl. Na olympijských hrách 1904 v Saint Louis byla délka lana zkrácena − na 25 stop (7,62 m). Potřetí se šplh objevil na OH až v roce 1924 v Paříži jako součást gymnastického víceboje, čímž se tento závod ve šplhu stal nejlépe obsazeným za celou historii olympijských her. Poprvé se na laně (šplhalo se 8 m) představili čs. reprezentanti: zlato (první československé) získal Bedřich Šupčík, třetí skončil Ladislav Vácha. Zatím naposledy se na OH šplhalo v Los Angeles v r. 1932.

Šplh na laně byl v Česku vzkříšen v roce 1993, kdy byl uspořádán nultý ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka v olympijském šplhu (závod dle původních pravidel z olympiády v Paříži). V současné době se každý rok pravidelně koná několik závodů včetně mistrovství republiky. V zahraničí je šplh populární hlavně ve Francii, kde je součástí hasičského sportu a závody se tam konají ve velkých nákupních střediscích. Z toho si vzali příklad i naši pořadatelé při organizaci mistrovství ČR v nákupním centru v Olomouci.