Na Hanou se sjelo více jak pět set veslařů z Čech, Slovenska a Rakouska. Program začal závodem handicapovaných sportovců, v rychlém sledu pak následovaly kategorie dorostu, juniorů, seniorů a masters. Průběh domácího mistrovství moderovala mistryně světa ve veslování do 23 let Daniela Nacházelová.

Závodilo se na trati dlouhé dva kilometry a Olomouc viděla celou řadu vynikajících výkonů. Připomeňme rekordy českobudějovických veslařů. Kategorie tělesně postižených: Martin Tomka (čas 07:44,9). Amputáři: Milan Lískovec (07:29,5). Vozíčkáři: Jan Herman (10:29,4). Zrakově postižení: Lucie Hovorková (10:32,1) a žákyně Naděžda Bariová (11:37,8). Spokojeni byli i trenéři českobudějovického Centra Martin Salač a Radek Smékal.

Současně byly v Olomouci slavnostně vyhlášeny výsledky tří kol Českého poháru v jízdě na veslařských trenažérech, které proběhly v Hostivicích, Pardubicích a Hodoníně. Veslaři z Lannovy loděnice na těchto závodech posbírali cekem čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.
„Všichni obdrželi kromě medailí také krásné sportovní poháry a věcné ceny. Pro mnohé to byl velký zážitek s nezapomenutelnou atmosférou, kdy jim skandovali diváci a sportovci v sále,“ říká ředitel 1. CZP JČ v Českých Budějovicích Jiří Smékal.

Silné zážitky si z Olomouce přivezl i čerstvý rekordman Jan Herman, který závodil v kategorii vozíčkářů. Svůj vlastní nejlepší čas v Olomouci vylepšil o dvacet tři vteřin. „Na mistrovství republiky jsem odjížděl se svalovým zraněním ruky, které jsem si přivodil na florbalovém turnaji vozíčkářů ve Švédsku. Žádné velké ambice jsem tedy neměl, o to víc jsem byl ze svého výsledného času překvapený. Dodalo mi to motivaci do dalšího trénování,“ má radost veslař, který na tréninky do bezbariérového centra na Lannově loděnici dojíždí ze Strakonic.

Jan Herman se už těší, stejně jako další kolegové z 1. CZP JČ, také na letní část sezony, kdy veslaři začnou trénovat na vodě.