Týmy mají dost času, aby se připravily na další boje. Lokomotiva České Budějovice ve své druhé sezoně v soutěži myslí na umístění ve středu tabulky. Letošní derniéru s Havlíčkovém Brodem dovedla na své palubovce k nerozhodnému výsledku 27:27. Trenér Michal Kotvald zhodnotil „rozlučkový“ duel a současně nastínil plány Lokomotvy České Budějovice pro přelom roku.

Souhlasíte s tím, že jste měli k vítězství blíž než soupeř? Nemrzela vás remíza?

Když jsme o tom v kabině po zápase uvažovali, došli jsme k tomu, že remíza pro nás byla prohrou. Myslím, že jsme si zasloužili vítězství. I když samozřejmě každý bod je dobrý, protože zápasy předtím se nám moc nedařilo. Kdo ví, na konci soutěže se tenhle bod může ukázat jako důležitý, přestože nás remíza mrzela.

Soupeře jste měli přečteného. V minulosti jste se s ním potkávali v poháru, v létě vás pozval na turnaj.

Ano, během přípravy na novou sezonu jsme u nich byli na turnaji a v poháru jsme hráli s Havlíčkovým Brodem, myslím, dva roky po sobě – loni a předloni.

Je to tedy největší rival?

Dá se říct, že to je náš tradiční soupeř.

Takže jste se neměli moc čím překvapit?

Byl to spíš úporný boj. Věděli jsme, jakým stylem Havlíčkův Brod hraje v obraně i v útoku. Oni zase dobře znají nás, takže to bylo kdo s koho.

Jak se blížil konec utkání, vždy jste vedli o bod, ale soupeř vzápětí srovnal skóre. Co rozhodlo?

Myslím, že jsme se zbytečně moc nadřeli na góly a vzápětí jsme lacino inkasovali. A nelíbily se mi naše přesilovky, ve kterých se naše hráčky bály vzít zodpovědnost na sebe, a zápas tím rozhodnout. A naopak se mi líbilo, jak jsme hráli oslabení, ubránili jsme dvě přesilovky, a dokonce jsme v oslabení vstřelili gól!

V tabulce jste osmí. Do nové sezony jste vstoupili třemi výhrami v řadě, po nichž ale následovala série porážek. Bylo to nahoru dolu…

Po třech výhrách jsme šestkrát za sebou prohráli, naposledy jsme uhráli remízu. Teď máme pauzu, zakončili jsme podzimní sezonu a od úterka najeli rovnou na přípravu. Třikrát týdně se budeme scházet ke kondiční přípravě. Před Vánoci dostanou hráčky volno, ale brzy se zase sejdeme, protože pak se nám manšaft znovu rozuteče po celé republice. Nedá se nic dělat, musíme to natrénovat teď, co nejdřív! Máme v družstvu vysokoškolačky, těžko se v sezoně scházíme na trénincích. Na začátku ligy, když jsme třikrát vyhráli, jsme čerpali právě z dobré fyzičky a sehranosti. Pak se nám hráčky rozjely po republice na školy, neměly už tak pravidelné tréninkové jednotky a odpadly fyzicky. V zápasech jsem pozoroval, že pomalu ztrácejí kondici.

Kdybyste měl shrnout podzimní část ligy, jak se vám zamlouvala?

Určitě je to lepší než loni. Akorát nás mrzí prohrané zápasy s Libercem a na Kobylisích o dva góly. Není to špatné, ale něco tomu přece jen chybí – u každého větší „drajv“, postrádám nasazení všech. Nebýt těch dvou zbytečných porážek, mohli jsme být v klidném středu tabulky.

Kterou ze svých svěřenek byste pochválil?

Ocenil bych základní šestku – Jiránková, Zelenková, Kesnerová, Klečacká, Hondlíková, Rusfelová, plus gólmanky Poláčková s Bezpalcovou. Postupně se do toho dostávaly další. V posledních dvou zápasech se zvedla Vithová; minulá kola se jí vůbec nedařilo, ani střelecky. Stejně jako Zelenkové, kterou musím za výkon v útoku proti Havlíčkovu Brodu vyzdvihnout, a k tomu ještě výkon všech hráček v obraně. A celkově za celý podzim? Házená je kolektivní sport, nechci jednotlivce jmenovat.

V pořadí střelců má Lokomotiva hned dvě hráčky, za to jste jistě rád.

Jsou tam Klečacká s Keslerovou. A škoda, že tam není ještě třetí – Alena Zelenová, naše spojka, která loni skončila mezi střelci v lize čtvrtá nebo pátá, ale letos se jí tolik nedaří. Částečně se jí začalo střelecky dařit až na konci podzimní sezony. Holky jsou na vysokých školách, trénují jednou týdně, dojíždějí, a to je na výkonech družstva znát.

Pauza je dlouhá, začínáte až 12. února. Vyhovuje vám přestávka?

Docela ano, je to v pohodě. Podzim skončil o kolo dřív, na jaře nás tudíž čeká dvanáct zápasů – s Ostravou se střetneme dvakrát za sebou. Je to trochu škoda, myslím, že jedno kolo se dalo ještě v klidu odehrát. Takhle ženské složky skončily, zatímco muži ještě pokračovali.