Z titulu vicemistrů republiky mají na jihu Čech velkou radost. „Stříbro tady ještě nikdy nebylo. Splnili jsme to, co jsme si slíbili. V příští sezoně bychom se chtěli pokusit o titul, který nám letos utekl o jeden jediný zápas, který navíc podle našeho názoru otočili rozhodčí. V žádném případě ale nechceme naříkat nad sudími. Především je třeba zdůraznit, že stříbro je pro celý českobudějovický box obrovským úspěchem,“ zdůrazní šéf klubu.

Velký podíl na něm má zkušený trenér Zdeněk Faber. „Podařilo se mu dát kluky dohromady a připravit je. Oni mu to vrátili kvalitními výkony v ringu,“ s respektem Leština hovoří o zkušeném trenérovi. „Zapomenout ale nelze ani na další členy realizačního týmu. Vedoucího mužstva Frantu Knota, doktora Faktora, jenž pečuje o zdraví našich borců, moderátora domácích zápasů Luboše Chmela a další lidi z okolí týmu,“ vypočítává prezident.

Současná ekonomická situace není pro sport vůbec jednoduchá. To pociťují i boxeři. „Také my samozřejmě bojujeme o přízeň sponzorů, kterým bych chtěl zároveň poděkovat za to, že nám pomohli v letošní sezoně. Věřím, že přes léto opět uzavřeme smlouvy, abychom měli jejich podporu i nadále a tu zlatou medaili konečně utrhli,“ přeje si.

Zlaté extraligové medaile by byly logickým vyústěním postupného vzestupu Samsonu. Po dlouhých letech půstu přišly dvě bronzové medaile, letos stříbrné a teď by Jihočeši chtěli sáhnout po metě nejvyšší. „S trochou nadsázky řečeno je to jako příběh Klabzubovy jedenáctky. Před osmi lety jsme začínali v národní lize, což byla nejnižší soutěž, která se tehdy boxovala. Hned v prvním roce jsme ji vyhráli a postoupili jsme do extraligy,“ vzpomíná Leština na obrodu tradičního sportu v Českých Budějovicích.

V nejvyšší soutěži to ale jeho tým ze začátku neměl vůbec jednoduché. „Platili jsme nováčkovskou daň. Paradoxně jsme dopláceli na diváky, kterých začal chodit velký počet. Ze začátku byli naším soupeřem. Naši kluci totiž vůbec nebyli zvyklí boxovat před takhle zaplněnou halou. V Gerbeře bývalo takové prostředí, že se nohy rozklepaly našim borcům dříve než soupeřům. Postupem času naši boxeři nabrali zkušenosti a vůbec nejlepší publikum v českém boxu se pro nás stalo obrovskou výhodou,“ upozorňuje Leština na parádní atmosféru při domácích extraligových zápasech.

Do Gerbery chodí na extraligu v průměru zhruba tisícovka fanoušků tohoto mužného sportu. „Diváci jsou naším dalším borcem. Boxu rozumějí a jsou po něm hladoví. Kromě dalších ligových sportů box do Budějovic jednoznačně patří,“ tvrdí.

Letošní extraligu dokončily po odstoupení Ostravy pouze čtyři týmy. Její výsledky byly poté anulovány. „Kvalitu soutěže to samozřejmě poznamenalo,“ přiznává Leština. „Ubylo zápasů, i když s úsměvem musím říct, že my jsme odboxovali všechny zápasy, protože jsme i s Ostravou boxovali dvakrát. Oba zápasy jsme vyhráli, ale body nám byly odečteny,“ zalituje prezident. „Je otázkou, jak by s Ostravou dopadly ostatní týmy, protože to byl kvalitní soupeř,“ jen pokrčí rameny.

Důvody ostravského vystoupení ze soutěže byly nejen finanční, ale Slezany také rozhořčila kontumace jednoho jejich zápasu. „Ostrava to cítila jako velkou křivdu. To je ale otázka spíše pro svaz, jestli to bylo správné rozhodnutí,“ dodá.

V nejbližších dnech by se mělo rozhodnout o dalším osudu české boxerské extraligy. „Máme čtyři podmínky, které chceme, aby byly splněny. Jednou z nich je, že v případě odstoupení jednoho z týmů soutěže by borci z tohoto týmu neměli nastupovat za jiné celky. Takhle se nám stalo, že jsme s ostravskými boxery museli bojovat prakticky čtyřikrát. Tomu chceme zabránit,“ zdůrazní. „Další věci bychom chtěli přednést až přímo na asociaci,“ nechce dopředu prozrazovat své záměry.

Novinkou příští sezony by mohla být účast slovenských klubů. „O tom musí přes léto rozhodnout boxerská asociace. Podle mých informací už se přihlásila Nitra, což je vzdálenost zhruba stejná jako do Ostravy. Náklady na cestování by tak neměly být vyšší,“ uvádí Leština.

On sám ale není ze vstupu slovenských klubů do české soutěže příliš nadšen. „Byl bych raději, kdyby se boxovalo systémem základní části a následné nadstavby. Tento návrh budeme prosazovat. Nemusíme jezdit boxovat na Slovensko, když si umíme udělat v podobě nadstavby kvalitní soutěž i u nás. Slovenské týmy by samozřejmě znamenaly oživení, ale na druhou stranu bychom v naší soutěži vychovávali cizí boxery. To není přesně to, co bychom chtěli. Spíše bychom měli pracovat na naší vlastní základně a odboxovat více zápasů sami,“ má jasno.

Leštinovi by se líbil systém, ve kterém by na základní část navázalo finále klidně na čtyři vítězství a zbývající kluby by bojovaly o bronzové medaile. „Pokud bude vůle svazu i ostatních klubů, tak jsme schopni nějaký podobný systém nastavit,“ věří.

Na klubovém tréninku Sam〜sonu je v týdnu plná tělocvična boxerů. Prezident klubu věří, že se postupně zapojí více odchovanců i do extraligy. „To je otázka spíše pro trenéra Fabera. Je to člověk, který boxem žije a ví o něm snad všechno. Chceme vychovávat domácí boxery v klubu, ale rádi zapojíme i borce z ostatních jihočeských klubů. Otevřené dveře u nás mají boxeři z Třeboně, Krumlova, Strakonic i dalších týmů z Českých Budějovic. Zavřené dveře pro ostatní rozhodně nemáme,“ ujistí.

Českobudějovický boxerský klub, to ale není jen extraligový tým. „Stříbrná medaile, to je samozřejmě ten vrchol sezony, za kterým jsme od jejího začátku šli. Ale to není všechno. V klubu po celý týden trénujeme a otevřené dveře mají všichni. I třeba kluci, kteří by jinak vytvářeli nějaký problém na ulici. Za devět let práce s boxem se nám podařilo ukázat, že to není nějaký podřadný sport. Chodí k nám kluci, kteří studují vysokou školu a jsou v reprezentaci. Když je plná Gerbera a diváci skandují jméno našeho borce, tak je to ta největší odměna. Ale ještě více mě potěší, když ke sportu přitáhneme další kluky, kteří si k nám v pravém smyslu slova přijdou vybít energii. Nejlépe to vystihuje náš slogan: Raději box než drogy. Jak už jsem řekl. Náš klub není jen extraligový tým, ale dalších sedmdesát kluků, kteří u nás trénují, i když se do extraligového ringu třeba nikdy nepodívají,“ deklaruje filozofii svého klubu.

Šéf Samson Boxing Clubu by uvítal větší podporu z města. „Klub žije svým každodenním životem. Trénujeme a sháníme finance. Chtěli by〜chom se ale také spolupodílet na nových pravidlech rozdělování dotací. Ze strany města by měla být dána jasná kritéria, jaké sporty a za splnění jakých podmínek bude podporovat,“ apeluje na českobudějovickou radnici.