Posláním bylo dbát na bezpečnost jachtařů při závodech na všech českých vodách. Při své činnosti úzce spolupracovali a spolupracují s Vodní záchrannou službou Červeného kříže. Časem se činnost HZS upravila. „Již nejsme jen službou při závodech, ale můžeme pracovat i v oblasti prevence na vodě. Když zjistíme přímé ohrožení rybářů, plavců, rekreantů, vodáků, kteří podcení blížící se nebezpečí z vodního živlu, vyjedeme upozorňovat na blížící se bouři, na Lipně většinou spojenou s vichrem a vysokými vlnami. Abychom mohli účinně a rychle zasahovat, máme nyní k disposici člun See doo od bombardierů. Není poháněn motorem s vrtulí, ale vodní tryskou, takže bezpečně můžeme až k plavci, převrácené lodi, bez ohrožení posádky a materiálu. Činnost HZS je posvěcena Ministerstvem dopravy s tím, že záchranáři musí mít na sobě předepsané oblečení. My budeme mít žluté kombinézy. Člun musí být označen vlaječkou HZS. Takže již na první pohled nás mohou rekreanti i závodníci poznat a přivolat na pomoc,“ vysvětluje šéf HZS z YC Kovářov MUDr. Miloš Láznička.

Pod patronací klubu byli i letos vyškoleni noví záchranáři a ti, kterým propadá pětiletá licence hladinového záchranáře, přeškoleni. Školení v Praze a Brně vedli renomovaní lektoři MUDr. Jan Šprnda, ing. Oto Jirsa, doc. ing. Milan Chmelař a také MUDr. Miloš Láznička,CSc.

Takže od letošního léta se můžeme na Lipně těšit z větší bezpečnosti, když k tradičním baštám záchranářů v Dolní Vltavici (VZH) a Černé v Pošumaví (HZS) přibyli staronově i záchranáři v Kovářově a jeho jachtklubu.

Petr Vitoň