Univerzál je ve volejbalovém týmu jedna z nejdůležitějších pozic. Platí to také o Jihostroji České Budějovice. I na tomto postu dochází ke změně. Klub už opustil Michal Kriško. Nizozemec Stijn van Schie zůstává.

Osmadvacetiletý nizozemský dlouhán prožil na jihu Čech zajímavou sezonu. V některých chvílích se mu dařilo víc, v jiných méně. Těžil z rychlé nahrávky, ale občas jeho výkon spadl dolů. Úkolem pro něj i pro trenéra bude, aby se výkon nizozemského bijce stabilizoval. Jihostroj bude v náročné sezoně jeho služby určitě potřebovat.

Kanadský blokař Sam Taylor-Parks
Kanaďan na středu sítě, v Jihostroji je na bloku Sam Taylor-Parks

Do Jihostroje přišel z Belgie. Původně smečař nastupoval právě na postu univerzála. Nizozemec se po pomalejším začátku v české extralize začal prosazovat a stal se stabilním prvním univerzálem. Zařadil se mezi nejúdernější hráče na této pozici, když průměrně sbíral 3,78 bodů na jeden odehraný set. V tomto ohledu patřil mezi desítku nejlepších v celé UNIQA extralize. „Z naší zkušenosti víme, že cizinci potřebují čas, než se rozkoukají v novém prostředí a soutěži, a proto věříme, že v příští sezoně bude ještě lepší. Stijn je pohodový člověk, který skvěle zapadl do týmu. V průběhu sezony nás přesvědčil o tom, že si zaslouží u nás pokračovat,“ uvedl generální manažer Robert Mifka. V Jihostroji už není Michal Kriško, který strávil v klubu celkem pět sezon. Čtyřiatřicetiletý bijec nad sítí vyhrál titul s Českými Budějovicemi v sezoně 2014/15 a také Český pohár v roce 2022. V posledních dvou ročnících plnil spíše roli druhého univerzála a podílel se na bronzové medaili v roce 2022 a stříbrné medaili v uplynulé sezoně.