Ve finále Zlivští nejsou poprvé. „Druhou národní ligu jsme už jednou vyhráli, je to tři sezony zpátky,“ vzpomíná jedna z hlavních opor Zlivi útočník Jaroslav Jílek. „Postoupili jsme tehdy do kvalifikace, v Ústí jsme ale první ligu nevybojovali,“ říká.

Finále skupiny Jih má očekávané obsazení. Představí se v něm týmy, které spolu v dlouhodobé části soupeřily o čelo tabulky. „Věříme si,“ ujišťuje s úsměvem Jílek. Oba vzájemné duely v této sezoně byly vzácně vyrovnané. Velký boj se dá čekat i v duelech o druholigový titul. „Tak to určitě!“ přitakává forvard.

V semifinále potrápil favorizovanou Zliv Tábor, který vyhrál úvodní duel na hřišti soupeře. „Ale mysleli jsme, že nás potrápí ještě víc,“ tvrdí Jaroslav Jílek, jehož tým musel v sobotu v Táboře nejdříve odvrátit „mečbol“ a hned druhý den doma (3:0) výhru zopakovat.

Na postup Zlivi si posvítilo ostré květnové slunce, které přilákalo k hokejbalové podívané u lesa stovku diváků. Za stavu 1:0 byla na zlivských holích patrná nervozita. Teprve druhý gól domácí borce uklidnil, pojišťovací trefa při přesilovce pak zpečetila osud utkání i celé série.

„Trochu jsme se obávali kvalitního brankáře Tábora, ten kluk chytá velice dobře,“ chválil kapitán vítězů David Šperl muže s maskou – gólmana Tomáše Bílka.

Nyní čeká Zliv poslední, zato nejtěžší překážka, kterou musí překonat, pokud chce oslavovat titul.

„Včelnice bude hrát profesorský hokejbal, jako hrála celou sezonu. Fyzickým pojetím ji potrápíme, jako se to povedlo Písku, a myslím, že uspějeme. Za každou cenu chceme vyhrát!“ zdůrazňuje distancovaný David Šperl, jehož zákrok ve druhém utkání označili Táborští za brutální. Hříšník za něj pyká, letošní druhá liga pro něj skončila předčasně . . .

I rozhodujícímu utkání semifinále v neděli jen přihlížel, držel palce spoluhráčům a spřádal plány na finále s nadějí, že ještě zasáhne do hry.

Anebo se v duchu díval ještě dál? „Na kvalifikaci o ligu prostě chceme jet,“ tvrdí upřímně. Pokud by hokejbalisté Zlivi skupinu Jih vyhráli, mohli by podle Šperlových slov vyjednávat s městem o větší podpoře. „Záleží na tom, jak dopadne finále,“ podotýká kapitán týmu. „Už se těšíme.“

Jistě se těší i sportovní fanoušci, o jejichž přízeň se ve Zlivi hokejbal přetahuje s fotbalem. Fotbalisté mají nejlepší éru za sebou, na krajský přebor jen vzpomínají, skutečný vrchol sezony je na trávníku na jaře nečeká. Zato na asfaltu ještě bude horko!

Lákají diváky


„Děláme všechno pro to, aby na nás lidi chodili. Spoluhráč z béčka tu udělal stánek s občerstvením, vyvěšují se plakáty a dělá se i zpravodaj, aby lidé věděli, kdy hrajeme. Pozvánku na zápasy čtou v rozhlasu,“ líčí David Šperl.

První finále II. NHbL je na programu v neděli ve Zlivi od 15.30 hodin.