Vrcholná sportovní akce na jihu Čech, mistrovství světa v cyklokrosu, se kvapem blíží. Vše vypukne již příští sobotu 31. ledna kdy se na trať vydají junioři a ženy, o den později pak příznivci cyklokrosu uvidí v akci muže do 23 let a vše vyvrcholí závodem kategorie Elite.

Jeden z vrcholů sezony už mají cyklokrosaři za sebou. Před čtrnácti dny jím bylo mistrovství České republiky, které se jelo ve Slaném. „Pořadatelsky to byl luxusně zvládnutý závod. Myslím, že republikový šampionát se vydařil i ze sportovního hlediska. Líbilo se mi to," chválí si trenér reprezentace Stanislav Bambula.
Pro někoho možná poněkud překvapivě ve Slaném vyhrál čerstvý třiadvacítkář Adam Ťoupalík, který od této sezony jezdí za belgickou stáj BKCP-Powerplus. Druhý dojel Vojtěch Nipl, třetí Michael Boroš. „Jak Ťoupalík, tak Nipl potvrdili, že v kategorii do třiadvaceti let jsou u nás jednoznačně nejlepší. Oni dva společně se Skálou mají nominaci na světový šampionát víceméně jistou," má jasno trenér Bambula.
Táborský Jakub Skála dojel v republikovém závodě na nepopulární čtvrté pozici, nicméně jeho výsledek stačil k udržení celkového prvenství v Toi Toi cupu. Republikové mistrovství bylo zároveň závěrečným závodem Českého poháru.
Reprezentační kouč ale musí vyřešit ještě jiný rébus – nominaci v kategorii Elite muži. Jasno měl mít po domácím šampionátu ve Slaném, ale definitivní rozhodnutí odložil až na příští týden. Počká si na výsledky posledního závodu Světového poháru. Ten se jede tento víkend v nizozemském Hoogerheide. Dvě největší želízka v ohni Martin Bína a Radomír Šimůnek totiž závod ve Slaném nedokončili. Stanislava Bambulu tak však neznepokojuje. „Každý se mě na to ptá, a já vždy odpovídám, že jim nevyšel jeden závod. To se stává. Uvidíme, jak jim to půjde o víkendu," říká.
Již dříve ukončil předčasně sezonu kvůli zdravotním problémům Ondřej Bambula a nedávno se ze stejných důvodů omluvil i Zdeněk Štybar. Vybírat tak bude trenér ze šestice jmen.
Při mistrovství světa v Táboře bude spoléhat především na Kateřinu Nash, která nyní jezdí ve vynikající formě. „Docela dobrou sezonu zažívají i Havlíková a Mikulášková, takže doufejme, že jim to vydrží i na mistrovství světa," věří Bambula v úspěch v kategorii žen.
Mezi favority světového mistrovství řadí i jezdce do třiadvaceti let. „Všichni tři též patří do desítky nejlepších na světě, takže tady určitě máme též šanci," jmenuje další želízka v ohni.
U kategorií junioři a Elite již trenér reprezentace takovým optimistou není. „Juniorům se letos absolutně nedaří, to pro nás bude velká neznámá," netroufá si tipovat.
Na mezinárodní scéně v letošní sezoně díru do světa zatím neudělali ani muži.
V dosavadních závodech Světového poháru se čeští reprezentanti umísťovali vesměs až ve třetí desítce. Jistou naději však dává výsledek Martina Bíny v posledním podniku, který se jel o druhém svátku vánočním v belgickém Heusden-Zolderu. Odchovanec ČEZ CT Tábor zde dojel na velice slušném devátém místě. „Uvidíme, jak se našim bude dařit teď v Hoogerheide a především pak za týden v Táboře. Paprstka a Boroš patří k nastupující generaci, u nich je to sázka do loterie," odhaduje reprezentační kouč Bambula.
Příští týden už se budou cyklokrosaři podle něj především důkladně seznamovat s tratí v areálu Komora.
A jaké počasí by příští víkend závodníkům vyhovovalo? „To je u každého individuální. Někomu vyhovuje, když mrzne, jiný má raději bahno. Příroda si to udělá, jak bude chtít a jezdci se podmínkám budou muset přizpůsobit," ví Stanislav Bambula.