Olympijské hry dětí a mládeže 2024 budou v Jihočeském kraji další významnou sportovní akcí. Letní olympijskou štafetu přebírají Jihočeši po Olomouckém kraji. Centrem Her XI. letní olympiády dětí a mládeže 2024 se od 23. do 27. června stanou České Budějovice.

V Českých Budějovicích proběhne i slavnostní zahájení, důležitou roli, stejně jako na "velkých" OH v Paříži bude hrát řeka. Pod Eiffelovou věží Seina, pod Černou věží Vltava. V další hostující města se promění Tábor a Hluboká nad Vltavou. "Těšíme se na závodníky na horských kolech," říká za táborské pořadatele velkých cyklistických závodů Petr Balogh. Táborští připraví boj o medaile cyklistů na horských kolech. "Pojede se na trati, na které jsme organizovali mistrovství světa v cyklokrosu, k organizaci přistupujeme se vší vážností, olympijské hry dětí a mládeže jsou velkou událostí, závodníci pojedou na totožné trati, na které jel třeba fenomén světové cyklistiky Mathieu vad der Poel."

Bojovat o medaile se bude tradičně čtyři dny na 27 sportovištích. Místem setkávání a oslav 21. ročníku největší multisportovní akce v České republice se stane Olympijský dům. Připraveny jsou také moderní gymnastky, které v klubu SKMG Máj České Budějovice patří k nejlepším v ČR. "Nachystáme pavilon na Výstavišti," potvrzuje šéftrenérka tradičního a úspěšného klubu Ivana Pokorná.

Petr Balogh předal hejtmanovi dárek od prezidenta UCI
Hejtman Martin Kuba má speciální dres. Poslal mu ho prezident UCI Lappartient

Jihočeský kraj připravuje sportovní program Olympiády dětí a mládeže, který bude čítat 20 sportů. Dvacátý první ročník největší multisportovní akce v České republice přivítá přes 4000 sportovců a neobejde se bez tradičních disciplín jako je atletika, cyklistika či fotbal. Chybět ale nebude například ani jachting. Domácí budou velkými i favority v karate. "Jsme rádi, že karate je jako jediný úpolový sport v programu her," potvrdil šéftrenér úspěšného Fight clubu České Budějovice Petr Beníšek.

Největší porci budou mít na svých bedrech logicky České Budějovice, kde se bude soutěžit v atletice, karate, plavání, badmintonu… „O medaile budou mladí sportovci bojovat tradičně čtyři dny a jihočeská metropole přivítá většinu sportovních disciplín,” uvedl místopředseda Českého olympijského výboru zodpovědný za ODM Filip Šuman: „Proběhne zde rovněž slavnostní zahájení a město se stane centrem pro setkávání mladých sportovců i fanoušků. Zázemí jim poskytne Olympijský dům.“