Ne v létání, jak by napovídalo místo, ale v castingu.

Co je casting?

Rybolovná technika.

Málokdo ví, že se v tomto dynamickém sportovním odvětví soutěžilo už na olympijských hrách v Londýně v roce 1908.

Právě u Temže byl premiérově představen.

Casting zahrnuje devět sportovních disciplín. Zátěžové (na přesnost) a také dálkové. Rozhodčí udělují medaile nejen za individuální výkony v jednotlivých disciplínách, ale také za celkový víceboj.

Český casting patří k nejlepším na světě, o jihočeském to platí také.

Letošním dějištěm mistrovství světa je Hosín.

„Je tady třiaosmdesát závodníků,“ dívá se kolem sebe Jan Luxa. Právě on je velikou hvězdou šampionátu.

Dokonale zná prostředí, má zkušenosti z velkých závodů, doma má obdivuhodnou sbírku medailí.

Jenomže soupeři jsou hodně silní. „Je tady zastoupeno celkem patnáct států,“ říká přímo o letošním hosínském šampionátu.

Jeho tatínek Josef Luxa je ředitelem MS. Zajišťuje všechno tak, aby byli závodníci spokojení. Nejen ti s českou vlaječkou. A samozřejmě má radost, když jeho syn Jan o dějišti šampionátu 2019 vypráví: „Proč Hosín? Je to letiště, samozřejmě, ale pro nás je to naprosto ideální lokalita na dosažení výborných výsledků.“ A jaký mají důvod k tomu, aby se reprezentanti v castingu usadili právě na letišti: „Je tu prostředí se silným a stálým větrem, prostředí nám naprosto vyhovuje.“

Zatímco v mužích patří mezi největší hvězda Jan Luxa, v ženách si nejvíc medailí „naplánovala“ písecká Kateřina Marková. A kdo to měl z patnácti států na Hosín nejdál. „Reprezentanti ze Spojených států amerických,“ usmívá se český Honza, který na světových šampionátech už mnohokrát ke zlatému pokladu přišel.

MS v castingu se na Hosíně koná až do osmého srpna.