Volejbalisty Jihostroje České Budějovice čeká dnes večer vstup do jámy lvové. První souboj s izraelským Maccabi Tel Aviv. Odveta se bude hrát v izraelském městě na konci ledna. Postupová matematika do čtvrtfinále play off Challenge Cupu je jasná. Počítají se celkové body, ne sety, nebo dokonce body v jednotlivých setech. Tým, který vyhraje první duel 3:0 nebo 3:1, získá tři body do vzájemné minitabulky. Pokud se bude hrát pět setů, týmy si tři body rozdělí. Vítěz bude brát dva, poražený jeden. Pokud bude součet bodů za čtrnáct dní po utkání v Izraeli shodný, rozhodoval by zlatý set.
Trenér Jihostroje České Budějovice Jan Svoboda má starostí až nad hlavu. Jeho mysl aktuálně ze všeho nejvíc zaměstnávají izraelské volejbalové weby.

Co o soupeři, který vám aktuálně stojí v cestě, víte?

Informací máme dost, ale moudřejší budeme až po prvním zápase.

Když se podíváme na soupisku Maccabi Tel Aviv, tak najdeme zahraniční hvězdy?

Přesně tak. Mají brazilského nahrávače, brazilského smečaře, univerzál je z Bosny a Hercegoviny. Ale zajímavá jsou také další jména hráčů, kteří jsou vedení jako Izraelci.

Vedení jako Izraelci? Jsou to hráči, kteří se spíš v této zemi zabydleli?
Nevím, ale třeba Avigdorov nebo Dimitrij Zemljanukin, to opravdu nezní moc izraelsky.

Viděl jste některé zápasy tohoto týmu?
Díval jsem se na izraelskou ligu.

Jakou má úroveň? Je to náročná soutěž?
Jsou tam tři vynikající týmy. Ty jsou v čele tabulky. Bodové rozdíly jsou minimální, Maccabi je aktuálně na druhém místě.

Jaká je podle vás úroveň vašeho soupeře?
Myslím, že základní šestka bude velmi dobrá.

Jak se družstvu Maccabi dařilo v prvním kole Challenge Cupu, ve kterém Izraelci dvakrát naprosto hladce přehráli kosovský Ferizaj?
Izraelci hráli v prvním kole se slabším týmem. Asi jako my s Maďary. Z těchto zápasů se nedalo nic moc konkrétního vypozorovat.

Dokážete reálně posoudit, jaký soupeř do Českých Budějovic dorazí?
Určitě to bude jiný protivník, než jakým byli Maďaři. Možná budou srovnatelní s Kladnem, spíš ale ještě lepší, je to teď opravdu velmi těžké k posouzení.

Jak je na tom v tomto týdnu hráčský kádr Jihostroje?
Léčíme Sebastiana Geverta, jinak jsme zdraví. Chilan zatím vypadá, že bude chybět zhruba nějakých pět nebo šest týdnů. Až pak by mohl být připraven k návratu.

Na postu univerzála nastoupí Američan Colin Hackworth?
Určitě. Na post univerzála bude také připraven náš mladík Marek Šotola, který se v týdnu vrátil společně s Humlerem a Polákem ze Slovenska z úspěšně zvládnuté kvalifikace na mistrovství Evropy.

Když jste zmínil Američana Hackwortha, jak ve vašich očích splnil svůj úkol v utkání s Kladnem?
Splnil, co jsme po něm chtěli. Má stabilní servis, v tom nepřekvapil, Kladno potrápil, znám ho z tréninků, podání dává opravdu stabilně a kvalitně. Nezklamal na bloku a v útoku. Je slabší polař, to víme, to se nedá nic dělat.

Odveta se bude v Tel Avivu hrát 31. ledna. Toužíte po postupu?
No jistě. Chceme postoupit do čtvrtfinále.