Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hráčky říkají: Jedeme uhrát dobrý výsledek a získat zkušenosti

Písek – Družstvo děvčat  Gymnázia Písek včera večer odcestovalo do Chorvatska na mistrovství světa středních škol v házené.

14.4.2012
SDÍLEJ:

Na snímku je část družstva dívek Gymnázia Písek, které se v příštích dnech v Chorvatsku zúčastní mistrovství světa středních škol v házené. Zleva stojí: vedoucí družstva Olga Bullová, Dominika Bullová, Hana Petříková, Dominika Pravdová a trenér Josef KeclFoto: Deník/František Bořánek

Písecké družstvo nejprve prošlo základními koly středoškolských her v házené  a postupně se probojovalo až do finále, které se konalo v Jindřichově Hradci. Tam se zrodilo velké překvapení, když písecké gymnázium vyřadilo favorizovaný tým z Olomouce a získalo tak právo účasti na světovém šampionátu středních škol.  

Na otázky Píseckého deníku nejprve odpovídal trenér družstva Josef Keclík.

Kdy a kde se mistrovství světa uskuteční?

Mistrovství světa začne v sobotu 14. dubna v chorvatském Varaždinu a potrvá celý příští týden. Domů bychom se měli vrátit v neděli 22. dubna.

Jakým systémem se šampionát bude hrát?

Tohoto mistrovství světa by se mělo zúčastnit čtyřiadvacet družstev, ale je možné, že některé  z nich  nebude startovat. Mělo by se hrát ve čtyřech skupinách po šesti účastnících. V naší skupině bychom se měli střetnout s týmy z Německa, Srbska, Bulharska, Dánska a Guatemaly. U posledně jmenovaného celku je ale otazník, nevíme, zda na šampionát vůbec dorazí.  

První tři družstva z každé  skupiny postupují do dalších bojů. Naším přáním je postoupit ze skupiny, což bude hodně těžké, neboť za Německo a Dánsko hrají školní centra, která vlastně reprezentují své země.

Za písecký tým nastoupí děvčata, která mají s házenou velké zkušenosti, vždyť pravidelně hrají mistrovské soutěže za místní Sokol. Je to tak?

Je. Šampionát je věkově limitován, takže se ho mohou zúčastnit hráčky ročníků narození 1995 až 1997. To u nás odpovídá kategorii mladších dorostenek. Nesmí tam startovat mladší žákyně ani starší dorostenky. Tato věková kategorie nám vyhovuje, protože je to složení týmu mladších dorostenek Sokola Písek, jež  v minulé sezoně hrálo finále mistrovství republiky této kategorie.

A v současné době je tým v čele tabulky první ligy mladších dorostenek o osm bodů před druhým v pořadí. A už nyní je jistým účastníkem letošního finále mistrovství republiky. Máme silný ročník, jehož základ je právě z píseckého gymnázia.  

Na Prague Handball Cupu jste ve své  kategorii získali stříbrnou medaili. Byla to vydařená generálka na světový šampionát?

Turnaj v Praze byl pro nás výbornou prověrkou, i když od  jeho poloviny jsem si hlavně říkal, aby se nikdo nezranil. Brankářka Hana Petříková byla na turnaji naší jedinou gólmankou, takže si zachytala až dost.

A také všechny spojky, které s námi jedou do Chorvatska, si odehrály svoje. Na hřišti byly prakticky bez střídání, protože nám několik hráček chybělo kvůli  zranění. Turnaj jsme přežili ve zdraví, takže na mistrovství světa jedeme v plné síle.

Na další otázky odpovídala vedoucí družstva Olga Bullová.

Mohla byste vyjmenovat hráčky píseckého družstva, které se mistrovství světa zúčastní?

Jsou to: brankářka Hana Petříková a hráčky v poli: Veronika Benešová, Kamila Švihálková, Dominika Bullová, Dominika Pravdová, Sylvie Lindaurová, Magdaléna Svobodová, Kristýna Pošustová, Žaneta Stozsková, Jana Řežábková, Karolína Kubišová a Alexandra Merglová.

Řekněte, jak se hráčky připravovaly na nadcházející světový šampionát?

Shodou okolností máme jen několik dní po velkém mezinárodním turnaji Prague Handball  Cup v Praze, kterého se děvčata rovněž zúčastnila. Byla to pro ně kvalitní generálka pro mistrovství světa. Hráčky byly velmi úspěšné, neboť se probojovaly až do finále, kde podlehly družstvu z Ruska.

Byla to pro nás velmi dobrá příprava, neboť  v základní skupině jsme měly dvě družstva z Dánska. A tak máme alespoň trochu představu o tom, jak bude vypadat jejich hra v Chorvatsku.

V týmu máme věkem dvě starší žákyně, Magdalénu Svobodovou a Alexandru Merglovou,  které  v sobotu 14. dubna, kdy už budeme v Chorvatsku, budou ještě hrát za písecký Sokol žákovskou ligu.  A v neděli pak obě hráčky za námi obětavě přiveze tatínek Majdy Svobodové.

Co pro samotné hráčky znamená účast na světovém turnaji středních škol?

Děvčata získají další cenné zkušenosti v přímé konfrontaci se zahraničními týmy. Určitě se na šampionátu setkáme s jiným stylem obrany, než na jaký jsme zvyklé u nás. Po herní stránce  to bude  ohromná zkušenost, kterou pak děvčata mohou zužitkovat  doma ve finálových bojích o mistra republiky.

Těší se hráčky  do Chorvatska?

Určitě. Jsou hodně natěšené. Dokonce mě přemluvily,  aby mohly odehrát zápasy Prague  Handball Cupu v nových dresech, které pro ně byly připravené až na mistrovství světa. Chtěla bych touto cestou poděkovat vedení Jaderné elektrárny Temelín a ČEZ   za velkou pomoc.

Já doufám, že nám nové dresy přinesou v Chorvatsku štěstí  a uhrajeme tam co nejlepší výsledek. Další poděkování patří Jihočeskému kraji za přispění  finanční dotace a věnování spousty upomínkových předmětů. Ty s sebou povezeme a budeme je tam rozdávat za účelem propagace našeho kraje.

Jak si budou děvčata zvykat na rozdílné měřítko rozhodčích při zápasech?

Tuto  zkušenost již máme za sebou právě  z Prague Handball Cupu, protože i tam nominuje rozhodčí mezinárodní házenkářská federace. Setkáváme se s tímto již několik let, neboť  patříme k pravidelným účastníkům pražského turnaje. Uvidíme, čím nás  rozhodčí v Chorvatsku překvapí. Zřejmě budou mít podobné  měřítko jako v naší první lize mladších dorostenek.

Pokud se bojů ve vaší skupině zúčastní i družstvo Guatemaly, nemáte obavy z jeho neohrabané hry, která by mohla vést i ke zranění vašich děvčat?

To je věc, kterou těžko ovlivníme. Ale při házené může dojít ke zranění v kterémkoli zápase, a je docela jedno, s kým hrajete. Samozřejmě, pokud narazíme na soupeře, který bude pomalejší než naše hráčky, může dojít při našich rychlých protiútocích k faulům, které mohou vést ke zranění. Myslím si, že to není záležitost, která by nás měla v nadcházejících zápasech zastavit.

Bude pamatováno i na mimo sportovní činnost?

Naše skupina bude ubytována v hotelu Minerva, který je ve Varaždinských Toplicích, což je lázeňské město. Předpokládám, že naše hráčky tam budou moci relaxovat v bazénu. Co se týká šampionátu, ve středu 18. dubna se uskuteční setkání národů, kde budeme prezentovat Českou republiku, Jihočeský kraj a Gymnázium Písek.

Společně s chlapci Gymnázia Příbor, kteří rovněž vyhráli národní finále a postoupili na šampionát, budeme mít stánek za Českou republiku. V něm budou k dispozici upomínkové předměty, některé typické potraviny z České republiky, a připravujeme i krátkou besedu.

A na závěr celého šampionátu je naplánována  rozlučková party. V průběhu mistrovství budou děvčata relaxovat, chodit do bazénu, a protože tam s námi bude autobus, chceme také  cestovat, hlavně po kulturních památkách. A jsou tam pro nás připraveny i nějaké exkurze.

Je něco, na co se těšíte a naopak, z čeho máte obavy?

Trochu máme obavu z toho, jaké výkony v zápasech proti nám předvedou Němky a Dánky, protože to jsou reprezentantky svých zemí. Na naší straně je také nějaká zkušenost. Děvčata  mají dobrou výkonnost, takže by mohla  sehrát vyrovnané zápasy.

Budete hrát na šampionátu pod hlavičkou Gymnázia Písek nebo jako družstvo České republiky?

Na mistrovství světa jsme postoupili jako Gymnázium Písek, ale na rozlosování ve skupině jsme uvedeni  jako Česká republika.

Hráčka Dominika Pravdová:

Na šampionát se moc těším, protože v zápasech získám další cenné zkušenosti. Střetneme se tam s celky, se kterými jsme ještě nikdy nehrály. Ve skupině je šest družstev, takže nás čeká minimálně pět zápasů. Asi nejatraktivnějším  by  měl být duel s Guatemalou, ale pouze za předpokladu, že tento tým do Chorvatska vůbec přijede.

Hodně se mluví o tom, že jeho start na šampionátu je hodně nejistý.  Rády bychom vyhrály naší skupinu a postoupily do dalších bojů, ale bude to asi hodně těžké. Ale postoupit můžeme i z jiného místa.

Hráčka Dominika Bullová:

V Chorvatsku chceme získat další cenné zkušenosti v konfrontaci s dalšími zahraničními soupeři. Na Prague Handball Cupu jsme si vyzkoušely různé herní styly, například v zápasech proti Dánkám a Švédkám. Na mistrovství světa budou startovat silné týmy, od kterých bychom mohly získat zkušenosti, jež by se nám pak doma hodily  ve finálových bojích na mistrovství republiky.

Musíme se dobře připravit na utkání s Dánkami, které jsou hodně rychlé. Když jsme hrály na turnaji v Praze finálové střetnutí s Ruskami, zjistily jsme, že soupeřky jsou  důraznější  jak v obraně, tak i v útočné činnosti. Učitelé na gymnáziu nám před mistrovství světa fandí, ale nemohou na nás brát žádné  ohledy, takže až se vrátíme ze šampionátu domů, budeme muset dohnat zameškanou látku. Žádné úlevy nás  nečekají. Teď   ale všechny myslíme na házenou.

Brankářka Hana Petříková:

Já jsem se na mistrovství světa nijak zvlášť nepřipravovala. Myslím si, že zápasy v Praze pro mě byly dostatečnou průpravou na nadcházející boje. Chytalo se mi tam velice dobře. Poznala jsem, jak hrají družstva ze severských států a vím, že jejich hráčky mají větší sílu při střelbě.

Je to docela něco jiného než zápasy v naší ligové soutěži. Řekla bych, že  to ani nejde, připravovat se  dopředu. Všechno tak nějak vyplyne až při samotných zápasech.

Naše družstvo povede zkušený trenér, který nás jistě na zápasy po taktické stránce dobře připraví. Je to přísný trenér, který neváhá na nás i zakřičet. A to je dobře. Kdyby to nedělal, tak by naše výkony vypadaly asi  jinak. Daří se nám a já doufám, že  dobrou formu si vezmeme s sebou i do Chorvatska.

Autor: František Bořánek

14.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sčítání volebních výsledků v českobudějovické sportovní hale, kde tradičně sídlí největší sčítací středisko v republice, může začít. Přípravy finišovaly v pátek.
4

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

Vlby ve vazební věznici České Budějovice.
11

Parlament má hlasy i z vazební věznice

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení