Bojištěm o medaile se stal Hradec Králové, kde ani nepříjemné počasí nezkazilo závodníkům náladu a chuť soutěžit. Přijelo celkem 135 bojovníků Allkampf - Jitsu. Do Sportovního klubu Spartak v tělocvičně Základní školy Kukleny se sjeli allkampfisté z celé České republiky. Konalo se zde třinácté mistrovství ČR. O medaile bojovali také členové Sportovního klubu policie Č. Budějovice a TJ Karate Nové Hrady.

Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: Randori, kata, tameshi wari a družstva. „Randori je předvedení sebeobranných technik ve dvojici. Jedná se o techniku se zbraní a tři techniky proti úderům, kopům či držení. Hodnotí se obrana,“ informoval trenér SKP České Budějovice a Karate Nové Hrady Martin Hermann. „Druhou disciplínou je kata. Zde se hodnotí předepsaná technika, dynamika a preciznost provedené sestavy,“ doplnil.

Nejatraktivnější je pro diváky disciplína tameshi vari a družstva. „Tameshi vari je přerážení dřevěných desek různými technikami. Desky mají různou tloušťku, od 1,5 cm u dětí do 3 cm u dospělých. Závodník si sám zvolí obtížnost techniky,“ řekl Martin Hermann. U tameshi warise vyhodnocuje podle věkové kategorie a technické obtížnosti.

„Poslední disciplínou jsou družstva. Tým tvoří tři závodníci. Všichni cvičí předchozí tři techniky společně. Musí zvládnout minimálně sedm základních technik ze systému AKJ,“ sdělil informace o poslední disciplíně trenér SKP České Budějovice.

„Nejvíce se mi líbila disciplína družstev. Bylo to dynamické a rozhodně živější,“ řekla s nadšením jedna z přihlížejících, třiačtyřicetiletá Anna Mrázková.

Nervozita a nadšení. To vše provázelo naše závodníky. „Nervózní jsem tak nějak po etapách. Chvíli ano, pak zase ne. Zrovna teď mi ale tluče srdce jako o závod. Každopádně jsem se na dnešek těšila. Myslím, že jsem trénovala dost, ale příští rok bych chtěla víc,“ svěřila se patnáctiletá Denisa Bošanská z Českých Budějovic.

„Na dnešek jsem se také velmi těšil. Člověk si zde popovídá i s členy jiných družstev. Je tu perfektní nálada. Nervózní ale rozhodně jsem,“ prozradil své dojmy dvacetisedmiletý Michal Kučera.

Nic nezanedbali

Trenéři své svěřence připravovali skutečně svědomitě. Zhruba dva měsíce před mistrovstvím byly tréninky zaměřeny jen na zdokonalení a natrénování disciplín, ve kterých se soutěžilo. „Každý trénink byl jakýmsi soustředěním,“ tvrdí Hermann.

O tom, že v tréninku Jihočeši nic nezanedbali a že se jim svědomitá příprava vyplatila, svědčí výsledky. V kategorii dětí se na druhém místě umístil Jiří Tuček. V juniorech si pro medaili za třetí místo došel Martin Hermann ml. a Pavel Winkler. Druhé místo v juniorkách obsadila Johana Ostrá.

„Se svým výsledkem jsem spokojen, jelikož jsem se umístil. Ale očekával jsem lepší ohodnocení. Má příprava byla dobrá a nebylo tak obtížné vyrovnat se s konkurencí. O mé pozici však rozhodlo pár chyb v přerážení desek,“ podělil se o své dojmy Pavel Winkler. „Příprava byla skutečně perfektní a za to bych chtěl velmi poděkovat svým trenérům,“ dodal držitel třetího místa.

V kategorii žen zvítězila Magda Pelechová, na třetím místě umístila Blanka Vítovcová. První místo patřilo juniorce Denise Bošanské v kategorii JY1 . Muži M1 se umístili mezi nejlepšími v jediném případě – třetí pozici získal Zbyněk Vítovec. Tomáš Balík vybojoval stříbrnou pozici mezi muži M2. I ve skupině mužů S1 se našli sběratelé cenných kovů: druhé místo patřilo Michalovi Strnadovi, třetí Martinu Hermannovi.

V disciplíně družstev juniorů (Tuček, Kadlec, Petráň ) si Českobudějovičtí odnesli stříbrnou medaili.

Petra Friedrichová