Na perfektně připravené trati a za slušné divácké účasti byly k vidění skutečně výborné závody. Úroveň českého mistrovství jde rok od roku po všech stránkách nahoru. „Ve čtvrtek nám bouřka spláchla materiál z tratě. Tolik vody jsem v našem potoce nikdy neviděl. Jsem rád, že se nám podařilo všechno znovu připravit a závod se podařil,“ oddechl si Jaroslav Kalný z pořádajícího MX – Enduro Parku Jinín.

V hlavní kubatuře MX1 neměl konkurenci někdejší vicemistr světa třídy MXGP a vítěz Motokrosu národů Max Nagl. Zkušeného německého pilota stejně jako před rokem angažoval západočeský tým Haas Racing. Letos sice při termínových kolizích dává přednost německému šampionátu (bylo tomu tak i při prvním závodě v Pacově), ale když přijede, tak jen těžko hledá přemožitele.

V Jiníně byl sice v kvalifikaci až třetí, ale v obou finálových jízdách byl nepřekonatelný a vyhrál vždy systémem start – cíl. V první rozjížďce všem svým soupeřům okamžitě ulétl a ani vítěz z Pacova Španěl Butron jeho tempu nestačil. Do druhé jízdy vypálil také nejlépe, dvojice zahraničních jezdců týmu JD Gunnes Venezuelan Locurcio s Butronem ho po jinínské trati naháněla jako zajíce, ale Němec s přehledem dojel do cíle jako vítěz.

Zdeněk Blábolil letos jezdí za tým Yamaha Čepelák Racing.
Zdeněk Blábolil přežil polosmrt a po pěti letech se dokázal vrátit k motokrosu

Za Naglem byl v první jízdě druhý Butron a třetí Locurcio, ve druhé si pořadí prohodili. Velký závod (jeden z nejlepších v kariéře) odjel v neděli třiadvacetiletý Jihočech z Netřebic Rudolf Plch. V první jízdě byl jako druhý nejlepší z českých jezdců pátý, ve druhé si o příčku pohoršil a celkově mu to vyneslo šestou příčku.

„V první jízdě to mohlo být ještě lepší. Ale od jednoho z jezdců o kolo zpět odlétl kamen a trefil mě do ramene, což mě výrazně rozhodilo. Jinak věřím, že bych za sebou Dušana Drdaje udržel. Ale celkově to byl povedený závod,“ uznal.

Chuť si spravil i mnohonásobný mistr republiky Martin Michek, kterému vstup do šampionátu v Pacově vůbec nevyšel. V první jízdě byl sice osmý, ale ve druhé jako nejlepší z Čechů čtvrtý, což mu dalo konečnou pátou pozici. „Druhá jízda ukázala, že ještě nepatřím do starého železa. Vyšel mi start a jelo se mi dobře. Cizinci na prvních třech místech jsou teď o kus dál, ale z druhé jízdy jsem měl dobrý pocit,“ nechal se slyšet.

Dramatickou podívanou nabízí nesmírně vyrovnaná třída MX2, kde se o čelo pere celá smečka hladových pilotů. V Jiníně byl nejlepší Wagenknecht před Slovákem Joštem a Rakušanem v barvách jihočeského Motosportu Chýnov Rammelem.

Rudolf Plch
Rudolf Plch se letos soustředí jen na motokros, prioritou zůstává Rakousko

Mezi veterány byl jako tradičně naprosto nedostižný Petr Bartoš, ale za ním byl opět dvakrát druhý Jihočech Zdeněk Blábolil a rázně tak svým soupeřům naznačil, že by ho hodně lákal titul vicemistra republiky.

Třetí příčku bral Vladislav Mužík z Motosportu Chýnov. „Markus Rammel ve třídě MX2 mě svým výkonem mile překvapil a třetí místo Vládi Mužíka mezi veterány je také úspěch. Je hezké, že byl náš tým v tak silné konkurenci dvakrát na stupních vítězů,“ chválil si chýnovský manažer Evžen Zadražil.

Výsledky

MX1 – I. jízda: 1. Nagl (Něm.), 2. Butron (Šp.), 3. Locurcio (Venez.), 4. Drdaj, 5. Plch, 6. Kratzer (Rak.), 7. Krč, 8. Michek, II. jízda: 1. Nagl, 2 Locurcio, 3. Butron, 4. Michek, 5. Drdaj, 6. Plch, 7. Kratzer, 8. Liška. Celkově: 1. Nagl 50, 2. Locurcio 42, 3. Butron 42, 4. Drdaj 34, 5. Michek 31, 6. Plch 31. Stav MR: 1. Butron 82, 2. Drdaj 76, 3. Romančík 56, 4. Kratzer 54, 5. Plch 55, 6. Krč 51, 7. Nagl 50, 8. Michek 45.

MX2 – I. jízda: 1. Wagenknecht, 2. Rammel (Rak./Motosport Chýnov), 3. Sukup, 4. Rathouský, 5. Jošt, 6. T. Kohút (oba SR), II. jízda: 1. Jošt, 2. Wagenknecht, 3. Neugebauer, 4. Rammel, 5. T. Kohút, 6. Dušek. Celkově: 1. Wagenknecht 47, 2. Jošt 41, 3. Rammel 40. Stav MR: 1. Jošt 86, 2. Wagenknecht 76, 3. Rathouský 75, 4. Rammel 74, 5. T. Kohút 71.

Veteráni: 1. Bartoš 50, 2. Blábolil 44, 3. Mužík (Motosport Chýnov) 40. Stav MR: 1. Bartoš 100, 2. Blábolil 88, 3. Douša 74.

85 ccm: 1. Marek 50, 2. Kučeřík 42, 3. Červenka 36. Stav MR: 1. Kučeřík 203, 2. Marek 195, 3. Závrský 183.