V červnu se odehraje v Jihočeském kraji cyklistická akce, jejíž význam velmi výrazně přeroste hranice regionu. V Deníku už jsme informovali o šampionátu silničních cyklistů. Mladá Vožice a Kovářov přivítají nejlepší Čechy a Slováky.

Server cyklokros.cz přináší konkrétní infomace, které příznivce sportu seznámí s trasoou, s termíny. "Milovníci cyklistiky se sejdou ve čtvrtek 23. června v Kovářově u Milevska, kde se uskuteční časovka jednotlivců. Boje o nejlepší české a slovenské cyklisty pak vyvrcholí v neděli 26. června silničním závodem jednotlivců v Mladé Vožici a jejím okolí," říká Petr Balogh.

close Pohárový závod v Mladé Vožici, Martina Sáblíková info Zdroj: Deník/ Kamil Jáša zoom_in Pohárový závod v Mladé Vožici, Martina Sáblíková

Pořadatelé očekávají účast sportovních hvězd Petera Sagana, Zdeňka Štybara či Martiny Sáblíkové. Na startu by neměli chybět ani jezdci domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor či cyklisté původem z Tábora jezdící za hradecký Elkov Kasper – Jakub Ťoupalík, Adam Ťoupalík a Michael Boroš.

Mladá Vožice hostila významný cyklistický závod už loni v podobě Techniserv Cupu. Do Mladé Vožice přijela tehdy i slavná rychlobruslařka Martina Sáblíková a náročnou trať na Mladovožicku si pochvalovali i jiní závodníci. Ředitel letošních závodů Petr Balogh vidí v MČR velký potenciál. „Mistrovství republiky v silniční cyklistice je samozřejmě velká akce, kterou chceme nabudit atmosféru a lidi, kteří se okolo cyklistiky pohybují. Znovu ukážeme, že jsme schopní takhle velkou akci uspořádat a víme, že cyklistika je na jihu Čech nesmírně populární,“ řekl Balogh.

Cyklisté se představí na krásných silnicích ve spravedlivém boji. Loni výborně zorganizovaný závod navštívil osobně i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Mladou Vožici nevybrali organizátoři jen kvůli loňským zkušenostem s pořádáním velkého podniku, ale také díky podpoře tamního starosty a senátora Jaroslava Větrovského. „Jsme moc rádi, že společné mistrovství České a Slovenské republiky bude právě u nás v Mladé Vožici. Loni se v našem městě podařilo uspořádat klání Českého poháru v silniční cyklistice. Tahle velká akce nám moc zachutnala a věřím, že trať je na Mladovožicku optimální. Právě kopcovitý ráz krajiny dá nepochybně i vrcholovým cyklistům pořádně zabrat,“ myslí si mladovožický starosta Větrovský.

Významní sportovci světové třídy nezavítají na Mladovožicko zrovna každý den. „Je to pro nás obrovská čest, že můžeme takový vrcholný sportovní podnik hostit. Celý náš region bude zviditelněn a uspořádání takové akce může přispět i k tomu, že do našeho regionu bude proudit více amatérských cyklistů,“ vyhlíží budoucnost vášnivý cyklista Jaroslav Větrovský.

Ředitel závodu Petr Balogh chce možná trochu opomíjený region zviditelnit. „Propagujeme společně severní část jižních Čech. Naším cílem je, aby lidé věděli, že krásu jižních Čech netvoří pouze Český Krumlov, Třeboň a České Budějovice. Zajímavými místy k návštěvě jsou právě i Mladovožicko a Kovářovsko. Lidé tak budou mít zafixované, že vrcholová cyklistika se jezdí v severní části jižních Čech,“ říká Balogh.

Prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek se vyjádřil i pro server cyklokros.cz v tom smyslu, že považuje Mladou Vožici za krásné historické město v nádherném regionu Jihočeského kraje a je moc rád, že právě zde se šampionát uskuteční. „Nejlepší cyklisté České a Slovenské republiky se potkají na velmi obtížném a technicky náročném okruhu. Fanoušci silniční cyklistiky si užijí účast nejlepších Petera Sagana a Zdeňka Štybara,“ zve předseda Marek k návštěvě severu jižních Čech.

Petr Marek očekává od pořadatelů perfektní organizaci a hladký průběh. „Jsem přesvědčen, že zkušení pořadatelé z Agentury Cyklistika s velkou podporou a záštitou hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, starosty města Mladá Vožice Jaroslava Větrovského a starosty obce Kovářov Pavla Hrocha zvládnou vše na výbornou. Věřím, že závody budou velkým cyklistickým svátkem pro všechny slovenské i české fanoušky a přátele cyklistiky,“ vyhlíží předseda Marek netrpělivě poslední červnový týden.

Kovářovská časovka si našla své ideální místo a rovněž starosta Pavel Hroch akci naplno podporuje. „Pro mě osobně i pro celou obec je pořádání časovky v Kovářově vyznamenáním. Velice si toho vážíme a s organizátory uděláme vše pro hladký průběh a spokojenost nejen sportovců a jejich doprovodu, ale všech, kteří se do naší obce na tak významnou akci přijdou podívat,“ slibuje kovářovský starosta Hroch, pro jehož obec je toto sportovní zápolení nejvýznamnější akcí v letošním roce.

Obec Kovářov, jak připomíná server cyklokros.cz, není na poli špičkové cyklistiky žádným nováčkem, i když je třeba zajít do vzdálenější minulosti. „V květnu 1983 projížděl naší obcí 36. ročník Závodu míru v etapě z Příbrami do Tábora. Kovářovem projížděl také etapový závod Okolo jižních Čech s rychlostní prémií,“ zavzpomínal starosta Hroch na více i méně vzdálenou minulost.

Pořadatelství Kovářova vítá i ředitel závodu Petr Balogh. „Potřebovali jsme místo, kde budeme moct silnici zavřít po celý den, přičemž to nebude zase až tolik vadit. Není to jednoduché a jsem rád, že nám spolupráce s kovářovským starostou Hrochem také zafungovala,“ dodal s radostí Balogh.