Trenér Zdeněk Haník skončil lišácky před mistrovstvím světa, za něj dosadil svaz příbramského Jana Svobodu s Milanem Hadravou. Ale jen na šampionát v Turecku. Ten už skončil, a tak se bude na místech nejvyšších jednat, koho dosadit do funkce trenéra české volejbalové reprezentace. Často skloňovaným jménem mezi odborníky je Petr Brom.

Úspěšný trenér, jenž českobudějovickou loď třikrát po sobě dokormidloval k mistrovskému titulu, ale situaci kolem často omílané věci neřeší. „To se musíte zeptat pana Lébla,“ odkazuje na ne〜omezeného vládce českého volejbalu, jehož se letos pokusila nespokojená opozice neúspěšně svrhnout.

Antonín Lébl, předseda Českého volejbalového svazu, nemá podle mnohých – stejně jako většinu extraligových klubů, které vyjádřily nevoli vůči jeho rozhodování – jihočeský klub v lásce. I proto se není čemu divit, že kvalitního trenéra, jenž působil i u juniorské reprezentace, do této pozice nedosadí. „Já s tím nepočítám, že by mě oslovili. V jednu chvíli jsem byl kandidátem, nyní se tím ale nechci zabývat. Je to politika,“ odmítá spekulace kouč Jihostroje.

Tomu prošli současní reprezentanti pod rukama již před několika lety, když s nimi vybojoval bronz na mistrovství Evropy a šesté místo na mistrovství světa juniorů. „Kluky dobře znám už od jejich osmnácti let. Kromě Pláteníka s Novotným všechny. Buď jsem je trénoval v nároďáku, nebo v klubu,“ informuje Brom.

Vést reprezentaci je snem každého trenéra, nejinak je tomu i u něj. A přitom už mu na stole ležela i pozvánka ze zahraničního svazu, aby vedl jejich družstvo. O jakou zemi se jednalo však prozradit nechtěl. Jako každý lodivod i ten českobudějovický přemýšlí, co by se dalo u národního týmu změnit.
„To dělá každý a nejinak je tomu i u mě. Ale nechal bych si to pro sebe. Jsou tam věci, které by opravdu potřebovaly změny. Všichni to cítí. Já se ale k reprezentaci vyjadřuji nerad,“ podotýká.

„Jsem v Budějovicích a víc neřeším,“ dodává. Ale přesto, dala by se zvládnout práce u českého týmu spolu s prací v Jihostroji? „Já si myslím, že určitě. Vedení ale může mít jiný názor.“