Pro Sivého to byl poslední možný start v této kategorii, protože příští rok přechází do jiné lodní třídy (nejen pro svůj věk, ale i hmotnost). Nikol Staňková bude v této lodní třídě brázdit nejen české vlny ještě nějaký ten rok. Poslední krok k celkovému prvenství učinili mladí Jihočeši na Jesenické přehradě, kde se v rámci Švestkové regaty jelo poslední pohárové dějství.

Na studenou Jesenici si našlo cestu 29 jachtařů, z toho jich sedm přijelo ze sousedního Německa. V závodě samotném vyhrál Matyáš Cejnar (Cere Praha), Štěpán Sivý byl po pěti rozjížďkách třetí.

V absolutním pořadí byla hned za ním Nikol Staňková, ale mezi mladšími žačkami nenašla přemožitelku. Závěrečný závod tudíž definitivně rozhodl o dvou pohárových prvenstvích pro mladé Jihočechy. Především Nikol udělala letos velký kus práce a soustavný trénink na nejlepší české vodě na Lipně jí k výraznému posunu pomohl.

Jachtařské středisko mládeže v Lipně nad Vltavou tak potvrzuje oprávněnost volby zaměřit se na začínající jachtaře a podpořit jejich činnost i stážemi osvědčených trenérů. K nim patří hlavně náš současně nejlepší námořní jachtař David Křížek z Plzně.

Petr Vitoň